Polski komiks o młodym bohaterze z Grodna
Polski Instytut Pamięci Historycznej wydał serię komiksów, których akcja rozgrywa się podczas II Wojny Światowej. Ich głównym bohaterem jest Antek Srebrny – młody Polak z Grodna.
Poznajcie Państwo „Wojenną odyseję Antka Srebrnego 1939-1944”!
Historia sympatycznego zawadiaki, 14-letniego, gdy go poznajemy, harcerza Antka zaczyna się w jego rodzinnym mieście Grodnie we wrześniu 1939 roku. Wraz z kolegami szykuje się do walki z Niemcami.
Tymczasem los sprawia, że musi walczyć z innym śmiertelnym wrogiem Polski – Sowietami. To zarys akcji pierwszego zeszytu „Obrona Grodna 1939”. W części drugiej „Ucieczka z nieludzkiej ziemi 1940” Antek zostaje deportowany do Kazachstanu, a następnie trafia do łagru skąd dzięki pomocy jednego z więźniów udaje mu się uciec i, wzorem prawdziwej historii Witka Glińskiego, przedrzeć do Syrii.
W trzecim zeszycie „Szczury Tobruku 1941” Antek zostaje żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorącej udział w obronie twierdzy Tobruk. W części czwartej „Bitwa pod Monte Cassino 1944” Antek, jako żołnierz II Korpusu Polskiego trafia do Włoch.
Czterem zeszytom komiksu towarzyszy gra planszowa oparta na jego fabule i uzupełniona poważnym komentarzem historycznym. W pakiecie są także dwustronne puzzle i zestaw naklejek na ubrania prezentujących naszywki używane przez polskie oddziały w Afryce i we Włoszech.
Warszawski oddział IPN od kilku lat wydaje, cieszące się dużą popularnością, serie komiksów „Wilcze tropy” i „W imieniu Polski Walczącej”, które oparte są na precyzyjnie odtworzonych faktach historycznych. Te kierowane są jednak do starszej młodzieży i dorosłych.
Seria „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” to czysta fikcja, chociaż osadzona w prawdziwych realiach wojny i inspirowana nierzadko prawdziwymi historiami. Adresowana jest do młodszego czytelnika – uczniów szkół podstawowych. Ma zainteresować historią, zachęcić do sięgania po inne źródła, choćby podręczniki.
Czy Antek Srebrny ma szansę zostać polskim Tintinem? Tego mu życzymy. A czy wiecie Państwo, że pierwsza część historii sympatycznego Belga, która miała premierę w styczniu 1929 roku, to „Tintin w kraju Sowietów”…
Swoją premierę komiks miał podczas XXIV Targów Książki Historycznej. W minioną sobotę od godz. 13:00 na stoisku warszawskiego Oddziału IPN podpisywali go autorzy Tomasz Robaczewski i Hubert Ronek.
Kresy24.pl/polacygrodzienszczyzny.blogspot.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!