Wręczenie odznaczeń Pro Patria zasłużonym dla ochrony polskich miejsc pamięci na Białorusi, wizyty na cmentarzach wojskowych i plany rekonstrukcji kolejnych obiektów – to główne tematy zakończonej w czwartek wizyty p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka na Białorusi.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych za dbanie o polskie miejsca pamięci na Białorusi, a także za promowanie dobrego imienia Polski odbyła się w czwartek w Ambasadzie RP w Mińsku. Odznaczenia wręczyli p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i ambasador Konrad Pawlik.
„Tym medalem honorujemy tych, którzy dbają, aby polskie miejsca pamięci przetrwały” – mówił min. Kasprzyk. „Jesteśmy wam niezmiernie wdzięczni, że pamięć o polskim doświadczeniu historycznym jest nadal żywa” – dziękował osobom zaangażowanych w rekonstrukcje grobów polskich żołnierzy na Białorusi. Medalami „Pro Patria” udekorowano księży Jana Pugaczowa i Michała Tatarenkę, a także Denisa Krawczenkę, Denisa Kaneckiego, braci Jana i Stefana Łapackich, Czesława Remizowicza.
W trakcie uroczystości ambasador RP Konrad Pawlik w imieniu ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego wręczył odznakę „Bene Merito” dziennikarzowi białoruskiego „Radia Swaboda” Waleremu Kalinowskiemu i profesorowi Adamowi Maldzisowi, badaczowi białorusko-polskich związków literackich.
„Cieszę się, że mogę wręczyć tę najważniejszą odznakę MSZ dwóm przedstawicielom narodu białoruskiego, którzy nie tylko, jak głosi to oficjalne uzasadnienie, +wzmacniali pozycję Polski+, ale przede wszystko przez wiele lat budowali mosty pomiędzy Polską i Białorusią, pomiędzy Polakami i Białorusinami” – mówił ambasador Konrad Pawlik.
W czwartek rano członkowie delegacji Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z przedstawicielami Ambasady RP złożyli wieńce na symbolicznych mogiłach w miejscu masowych grobów ofiar represji stalinowskich w mińskim uroczysku w Kuropatach. Wcześniej min. Jan Józef Kasprzyk odwiedził polskie miejsca pamięci w Postawach i Brasławiu na północy Białorusi.
Kresy24.pl za minsk.msz.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!