Ukraina i Polska podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Porozumienie zostało podpisane w Warszawie. Zawarli je prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Polski Donald Tusk.
W tekście porozumienia stwierdzono, że Ukraina i Polska „są gotowe prowadzić regularne konsultacje w kwestiach strategicznych i koordynację wsparcia, aby pomóc Ukrainie w jej obronie przed rosyjską agresją”.
Głównym celem porozumienia jest wsparcie samoobrony Ukrainy przed rosyjską agresją.
Zgodnie z umową Ukraina i Polska dążą do „rozwoju współpracy politycznej, wojskowej, bezpieczeństwa, obronnej i gospodarczej”, „współpracy w kwestiach wyposażenia i szkolenia Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy”, „promowania rozwoju przyszłych Sił Obronnych Ukrainy ”, „wspierać proces integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi i europejskimi” itp.
Porozumienie stanowi, że państwa dążą do „wspierania dążenia do sprawiedliwego i trwałego pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy w oparciu o wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz pociągnięcie Rosji, jej przywództwa i wspólników odpowiedzialności za wszystkie zbrodnie popełnione przeciwko Ukrainie i jej narodowi”.
„W przypadku wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainę po zaprzestaniu bieżących działań wojennych lub w przypadku znacznej eskalacji trwającej agresji oraz na żądanie którejkolwiek z Uczestników, Uczestnicy niezwłocznie w ciągu 24 godzin przeprowadzą konsultacje w celu określenia niezbędnych środków, aby przeciwdziałać lub powstrzymać agresję” – stwierdza porozumienie.
Jednocześnie z dokumentu wynika, że od początku 2022 roku Polska przekazała 44 dostawy różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. Ich całkowity koszt, wraz z innymi formami wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy, zwłaszcza w postaci szkoleń, logistyki, zaopatrzenia, konserwacji i napraw, a także w dziedzinie medycyny, przekroczył 4 mld euro.
„Biorąc pod uwagę powyższe, Polska przekaże w 2024 roku kilka pakietów znaczącej pomocy wojskowej i nadal będzie udzielać znaczącego wsparcia Ukrainie przez kolejne 10 lat.
Polska będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej tak długo, jak będzie to konieczne, traktując priorytetowo wysiłki mające na celu wzmocnienie zdolności bojowych Ukrainy we wszystkich obszarach” – czytamy w porozumieniu.
Jednocześnie Polska rozważy możliwość przeniesienia na Ukrainę co najmniej jednej dodatkowej eskadry MiG-29 (co najmniej 14 myśliwców).
Jak zauważa służba prasowa prezydenta Ukrainy, dokument po raz pierwszy spośród podpisanych już dwustronnych umów o bezpieczeństwie przewiduje możliwość przechwytywania w przestrzeni powietrznej Ukrainy rakiet i dronów wystrzelonych w kierunku Polski.
Również po raz pierwszy w porozumieniu o bezpieczeństwie mowa o utworzeniu „Legionu Ukraińskiego” – szkoleniu kadr Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy na terytorium Polski, do którego będą mogli się zaciągać się obywatele Ukrainy czasowo przebywający w Polsce i innych krajach.
Ponadto Porozumienie zawiera potężny blok dotyczący współpracy w przemyśle obronnym, w szczególności lokalizacji zakładów produkcyjnych polskich przedsiębiorstw obronnych na Ukrainie oraz badania dodatkowych możliwości wspólnej produkcji obronnej.
Polska będzie także w dalszym ciągu eksploatować węzeł logistyczny POLLOGHUB i wykorzystywać potencjał Brygady litewsko-polsko-ukraińskiej do wzmacniania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jednocześnie dokument ma na celu wzmocnienie współpracy w sferze pozamilitarnej, w szczególności w zakresie wywiadu, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego i informacyjnego oraz ochrony infrastruktury krytycznej.
Poszczególne bloki porozumienia dotyczą ożywienia i odbudowy gospodarczej, infrastruktury granicznej oraz rozwoju potencjału tranzytowego.
Zaznacza się, że współpraca obejmuje kwestie integracji europejskiej, realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, sankcji, rekompensaty za straty poniesione przez Ukrainę, a także postawienia Rosji przed wymiarem sprawiedliwości.
Polska wyraźnie potwierdza swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.
Dokument ten został podpisany w związku ze Wspólną Deklaracją G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, która została przyjęta w Wilnie 12 lipca 2023 r.
W sumie Ukraina zawarła już 21 dwustronnych umów o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją, Islandią, Norwegią, Japonią, USA, UE, Estonią, Litwą i Polską.
Przypomnijmy, 13 czerwca br. prezydent USA Joe Biden i prezydent Wołodymyr Zełenski podpisali 10-letnie porozumienie o bezpieczeństwie między USA a Ukrainą.
27 czerwca Ukraina podpisała umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa z Unią Europejską, Litwą i Estonią.
Opr. TB, president.gov.ua
1 komentarz
LT
9 lipca 2024 o 03:53Ja taka „wspolprace” widze w czarnych kolorach
Ukraincy chca nas wciagnac w pulapke,z ktorej nie bedzie wyjscia.
Wierze ,ze premier Donald Tusk jest madrym czlowiekiem.