Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Społecznym Instytutem Wydawniczym Znak zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom o Polesiu i Białorusinach: „Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w wojnie z bolszewikami” i „Stosunki narodowościowe na terenie województw wschodnich [Wilno 1934/40]”:
Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w wojnie z bolszewikami
Sławomir Zagórski
Był czas, gdy rzeki stanowiły kluczowy punkt obrony każdego państwa.
Była kraina na wschodzie, nad którą dumnie powiewała biało-czerwona flaga. Byli marynarze, którzy tej krainy bronili, tocząc zażarte walki z bolszewickim najeźdźcą.
Próżno dziś szukać polskich okrętów na rzekach. Nie ma też w granicach naszego państwa terenów, o które walczyli marynarze słodkich wód. Pamięć o bohaterach tamtych lat dawno się zatarła.
Odtworzony w najdrobniejszych szczegółach świat flotylli pińskiej i wiślanej odradza się na kartach książki Sławomira Zagórskiego. Pełne zaskakujących zwrotów akcji wojenne zmagania na rzekach Kresów Wschodnich wciągają jak burzliwe wody, po których 100 lat temu żeglowali nasi marynarze.
Sławomir Zagórski – łemkowski historyk i dziennikarz piszący o historii polskiej wojskowości XX wieku. Wybitny znawca działań zbrojnych na rzekach. Stawiający kontrowersyjne tezy i nie bojący się podejmować najtrudniejszych tematów. Autor setek artykułów popularnonaukowych, publicysta portalu Interia.pl. Laureat Buzdygana w 2015 roku.
Stosunki narodowościowe na terenie województw wschodnich [Wilno 1934/40]
Seweryn Wysłouch
Cenna praca Seweryna Wysłoucha, stanowiąca reedycję jej wydania sprzed wojny (Wilno 1939–1940). Ukazanie się tej pracy zostało dostrzeżone przez badaczy zajmujących się problematyką mniejszości narodowych w II Rzeczypospolitej. Wspomniana publikacja Wysłoucha powstała na zamówienie władz państwowych II Rzeczypospolitej. Ukazała ona ciemne karty polskiej polityki wschodniej, szczególnie działania kolejnych rządów, zarówno przedmajowych, jak i pomajowych. Redaktor naukowy wydania, Mikołaj Iwanow, stwierdził, że „gdyby została ona wydana w II Rzeczypospolitej, na pewno wywołałaby ogromne zainteresowanie jako „gorzka prawda”. Wnioski w niej wysnute obalały wiele szeroko rozpowszechnionych w przedwojennej Polsce mitów o Białorusinach i ich ruchu społecznym.
Pytanie konkursowe dla Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w wojnie z bolszewikami:
Kiedy i gdzie ORP „Pancerny 1” (eks-bolszewicki „Trachtomirow”) stał się okrętem uzbrojonym (kanonierką)?
Pytania konkursowe dla Stosunki narodowościowe na terenie województw wschodnich [Wilno 1934/40]:
Na jakiej zasadzie opierał się polski ruch organizacyjny na wsi Ziem Północno-Wschodnich?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 28 marca 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Białe kontra czerwone lub Stosunki narodowościowe).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po trzy egzemplarze obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo link do serii „Bibliotheca Europae Orientalis” Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz nowości Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.
1 komentarz
Feliks Koperski
28 marca 2019 o 17:14Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze książki „Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w wojnie z bolszewikami” oraz „Stosunki narodowościowe na terenie województw wschodnich [Wilno 1934/40]”:
Pytanie konkursowe dla Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w wojnie z bolszewikami:
Kiedy i gdzie ORP „Pancerny 1” (eks-bolszewicki „Trachtomirow”) stał się okrętem uzbrojonym (kanonierką)?
W marcu 1920 roku 9. Dywizja Piechoty zajęła Mozyrz, gdzie zdobyła kilkadziesiąt okrętów i jednostek pływających bolszewickiej Flotylli Prypeckiej. Jedną z nich był statek „Trachtomirow”, który został przemianowany na ORP „Pancerny 1”. Uzbrojenie go w pojedynczą zaadaptowaną 75 mm armatę polową oraz cztery karabiny maszynowe spowodowały przeklasykowanie go jako okrętu wojennego. Później uzbrojenie zostało wzmocnione przez dodanie drugiej 76,2 mm armaty górskiej na dziobie.
Pytania konkursowe dla Stosunki narodowościowe na terenie województw wschodnich [Wilno 1934/40]:
Na jakiej zasadzie opierał się polski ruch organizacyjny na wsi Ziem Północno-Wschodnich?
Policja Państwowa wprowadziła zawoalowany przymus na Ziemiach Północno-Wschodnich RP, co przekładało się na przykład z nie wstąpieniem do ochotniczej straży pożarnej białoruskich chłopów, co uruchamiało kontrole administracyjne ich gospodarstw.
Laureatami konkursu „Białe kontra czerwone. Polscy marynarze w wojnie z bolszewikami” zostali:
Franciszek M.
Emil S.
Kazimierz L.
Laureatami konkursu „Stosunki narodowościowe na terenie województw wschodnich [Wilno 1934/40]” zostali:
Jadwiga R.
Michał O.
Helena W.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.