Na organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé spotkanie przyjechało do stolicy Łotwy 15 tysięcy młodych. Największą grupę, ponad czterotysięczną, stanowią Polacy. W Rydze rozpoczęło się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Wydarzenie wpisujące się w „Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię”, zainicjowaną jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku przez Brata Rogera, tym razem gromadzi ok. 15 tysięcy młodych ludzi z całej Europy i nie tylko.
Środa była poświęcona na rejestrację uczestników oraz przydzielenie ich do poszczególnych miejsc zakwaterowania w parafiach różnych wyznań. Młodzi pielgrzymi będą mieszkać nie tylko w samej stolicy Łotwy, ale także w okolicznych miejscowościach. Bazą logistyczną jest ośrodek wystawowy na ryskiej wyspie Kipsala. Tam też oraz w hali sportowo-koncertowej Arena Riga będą odbywać się główne nabożeństwa.
O ekumenicznym wymiarze organizacji spotkania tak mówi brat Wojciech z Taizé: „Jest ok. 70 parafii i wspólnot chrześcijańskich w Rydze i okolicach, które przyjmują młodych ludzi. W Rydze tych parafii nie ma tak wiele w porównaniu z innymi wielkimi metropoliami europejskimi, dlatego z wielkim wysiłkiem, ale też i z wielką radością parafie te przyjmują przyjeżdżających.
Pod względem ekumenizmu to jest bardzo piękne, bo już samo zaproszenie do Rygi, by przygotować to spotkanie, wystosowali do nas wspólnie odpowiedzialni za największe Kościoły na Łotwie: arcybiskupi luterański i katolicki, metropolita prawosławny oraz biskup baptystyczny. Także inne Kościoły włączają się w przyjęcie młodych ludzi tak, że odkrywamy tutaj wielką różnorodność, wielkie bogactwo. Doświadczamy też, że relacje między chrześcijanami są bardzo dobre” – dodał brat Wojciech.
Największą grupę, ponad czterotysięczną, stanowią Polacy. Wszyscy młodzi pielgrzymi spotkali się po raz pierwszy na modlitwie już we środę wieczorem. Prezydent Andrzej Duda skierował do nich słowa;
Publikujemy list prezydenta Andrzeja Dudy.
Czcigodny Bracie Przeorze!
Czcigodni Bracia- Członkowie Wspólnoty z Taizé!
Wielebni Duchowni!
Drodzy Uczestnicy ryskiego spotkania!
Pragnę serdecznie pozdrowić Czcigodnych Organizatorów oraz Uczestników tegorocznego 39. Europejskiego Spotkania Młodych, a wśród nich moich rodaków przybyłych tu z Polski i innych państw. Z radością przyjąłem wiadomość, że odbędzie się ono we wschodniej części naszego kontynentu, w stolicy Łotwy. Ufam, że ekumeniczne przesłanie braterskiej miłości i pojednania, które od dziesięcioleci niesie w świat Wspólnota z Taizé, wybrzmi tu szczególnie mocno.
Współczesna Ryga to miasto, w którym żyją obok siebie przedstawiciele odradzających się wspólnot chrześcijańskich różnych wyznań, a także niechrześcijanie i osoby wciąż poszukujące odpowiedzi na podstawowe pytania o sens i cel ludzkiego życia. I choć obywatele niepodległej Łotwy korzystają z wielkiego dobra, jakim jest wolność religijna, to wielu z nich pamięta czas komunistycznego zniewolenia i szykan, jakich doświadczali wtedy ludzie wierzący.
Także dzisiaj w wielu miejscach na świecie prześladowania dotykają chrześcijan, szczególnie w Syrii, Iraku, we wschodniej Afryce i na Dalekim Wschodzie. Jak wówczas, tak i obecnie wyznawcy Chrystusa głoszą wolność i niezbywalną godność każdej osoby ludzkiej oraz wezwanie do pokoju – opartego na wzajemnym szacunku, na poszanowaniu prawa i odrębności poszczególnych narodów, religii, kultur i ras.
Spotyka się to czasem z niezrozumieniem, a nawet z wrogością i aktami przemocy. Jednak historia uczy, że wyrastająca z wiary wytrwałość w poszukiwaniu wspólnego dobra w końcu przynosi owoce. Tak było również w mojej Ojczyźnie, w Polsce. Nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo tradycji i kultury chrześcijańskiej, a także duchowe i moralne wsparcie Papieża Polaka w olbrzymim stopniu przyczyniły się do powstania Solidarności – ogólnonarodowego ruchu społecznego na rzecz wolności i sprawiedliwości, a następnie do zwycięstwa nad komunizmem i odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Uważam, że zapał, wiara i nadzieja młodych chrześcijan to realna siła i niezastąpiony czynnik pozytywnych zmian we wszystkich sferach życia społecznego, także w relacjach między narodami. W przekonaniu tym utwierdziły mnie spotkania i rozmowy z uczestnikami tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To również w waszych rękach drodzy młodzi Przyjaciele, znajduje się przyszłość Europy i całego globu.
Trzydzieści lat temu, podczas swojej wizyty w Taize, św. Jan Paweł II zwrócił się do młodzieży ze słowami: „Nie zadowalajcie się bierną krytyką czy czekaniem na to, że ludzie albo instytucje staną się lepsze. Idźcie do swoich parafii, duszpasterstw, różnych ruchów i wspólnot, nieście im cierpliwie siłę waszej młodości i talenty, które otrzymaliście”. Całym sercem przyłączam się do tego wciąż aktualnego wezwania.
Wierzę, że inicjatywy takie jak Europejskie Spotkanie Młodych nawiązywane wtedy przyjaźnie oraz doświadczenie ekumenicznej modlitwy łączącej chrześcijan różnych wyznań i narodowości pomagają budować świat bez wojen, terroryzmu, bezprawia i społecznej niesprawiedliwości. Pozwalają spoglądać w przyszłość z nadzieją. Życzę tej nadziei zarówno Wam, jak i tym, których będziecie spotykać na drogach Waszego życia. Raz jeszcze gorąco wszystkich Was pozdrawiam.
Kresy24.pl/pl.radiovaticana.va
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!