W zorganizowanym już po raz 11. przez fundację Wolność i Demokracja biegu Tropem Wilczym (w ponad 1000 miejscowościach w Polsce i za granicą), udział wzięli również Polacy z Nowej Zelandii. Impreza była najlepszą okazją, by upomnieć się o rodaka, uwięzionego przez reżim Łukaszenki Polaka z Białorusi Andrzeja Poczobuta.
Przypomnijmy, 8 lutego 2023 — w procesie za zamknietymi drzwiami, „sąd” w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, na osiem lat więzienia o zaostrzonym rygorze. To kara między innymi za to, że pisał o żołnierzach podziemia niepodległościowego, walczących na Kresach. Andrzej od lat wertował archiwa, zgłębiał wiedzę o polskich bohaterach i dzielił się nią.
Z inicjatywy członkow SPK – Koła Stowarzyszenia Kombatantów na Wyspę Południową Nowej Zelandii, uczestnicy Biegu Tropem Wilczym w Christchurch (NZ) podpisali petycję o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Pismo z ponad czterdziestoma podpisami zostało przekazane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii oraz Delegatury Unii Europejskiej w Nowej Zelandii.
Petycja o uwolnienie Andrzeja Poczobuta, więźnia sumienia w Białorusi (wersja w jezyku polskim)
„W dniu 7 lutego stycznia 2023, Sąd Obwodowy w Grodnie na Białorusi wydał haniebny wyrok 8 lat więzienia w kolonii karnej dla Pana Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polonijnego na Białorusi. Proces Pana Andrzeja Poczobuta, członka zarządu Związku Polaków na Białorusi, rozpoczął się prawie dwa lata po jego aresztowaniu w marcu 2021. Pan Poczobut został postawiony przed obwodowym sądem w Grodnie w dniu 16 stycznia 2023 roku. Sprawa sądowa odbyła się za zamkniętymi drzwiami pod przewodnictwem sędziego Dźmitra Bubieńczyka. Pan Andrzej Poczobut był oskarżany o wzniecanie nienawiści oraz o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. W kontekście wzniecania nienawiści białoruska prokuratura zarzucała mu rehabilitację nazizmu. W istocie rzeczy wina Pana Poczobuta polega na pisaniu artykułów na temat polskiego podziemia niepodległościowego walczącego przeciwko hitlerowskiej III Rzeszy oraz za nazywanie agresją napaści Związku Radzieckiego na Polskę we września 1939, oraz opisywanie niedawnych protestów na Białorusi. Niewątpliwie najważniejszą z jego zbrodni jest stawanie w obronie polskiej mniejszości, prześladowanej przez białoruski reżim. My, niżej podpisani Nowozelandzczycy, protestujemy przeciwko skandalicznemu wyrokowi na Pana Andrzeja Poczobuta i apelujemy o podjęcie działań na arenie międzynarodowej zmierzających do uwolnienia Pana Poczobuta i innych więźni sumienia białoruskiego reżymu.”
W tym roku Bieg zorganizowano po raz 11. w ponad 1000 miejscach w Polsce i za granicą, na wszystkich kontynentach. Pobiegły też polskie garnizony, żołnierze misji sojuszniczych NATO.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!