Brasławszczyzna. W przedwojennej Polsce urok tego zakątka był już dobrze znany licznym turystom, wczasowiczom i uczestnikom obozów harcerskich, przybywającym z większości miast kraju. Co roku latem na rzekach i jeziorach Brasławszczyzny pojawiali się wodniacy na swych kajakach i żaglówkach.
Obrzeża jezior zasiedlały dziesiątki obozów harcerskich. W pojedynki i zbiorowo pływano na przeogromnej przestrzeni wód. Spływ rozpoczynano od jeziora Dryświaty, jeziora o różnorodnej linii brzegowej, nierzadko pełnej niespodzianek, a opłynąwszy je kierowano się na północ – na jeziora Słobódzkie: Struksty, Snudy, Wojsę, Niedrowo, Nieśpisz, tworzące połączony system o powierzchni 66 km 2 . Kto przebył ten szlak, ten z pewnością zakochał się w tych samotnych obszarach, gdzie stałymi bywalcami są ptaki wodne.
Podpływając do wysepek porosłych trzciną i sitowiem można było zauważyć niezliczone ich ilości gniazdujące i żerujące. Czasem poprzez zarośla można było dostrzec omszałe zwaliska jakiejś budowli. Mogły to być resztki zamczyska pamiętającego czasy królowej Bony, Sapiehów, Radziwiłłów.
W wieku XI wśród jezior i lasów zostało założone miasto Brasław. To tam, w dniach 27-28 maja br. Ambasada RP w Mińsku organizuje piknik żeglarski, który będzie połączony z obchodami Dnia Miasta i 50. Festiwalem Brasławskie Zorze.
W trakcie Festiwalu planowane jest otwarcie szkółki żeglarskiej utworzonej w mieście ze środków Polskiej Pomocy. Imprezę zaszczyci ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik oraz przedstawiciele miejscowych władz. Otwarcie nastąpi w sobotę 27 maja o godz. 14.00 na plaży jeziora Drywiaty.
Następnie w parku leśnym „Leśniczówka” rozpocznie się o godz. 16.00 festiwal zespołów kultur tradycyjnych połączony z degustacją polskiej kuchni, a o godz. 18.00 koncert zespołu szantowego z Polski.
O godz. 19.00 na Górze Zamkowej odbędzie się Festiwal Polskiej Kuchni w ramach święta kultury średniowiecznej „Miecz Brasławia”. W trakcie Festiwalu przewidziano występy zespołów teatralnych, koncert oraz pokaz fajerwerków.
Kresy24.pl
4 komentarzy
Józef
26 maja 2017 o 13:38Przepiękny kraj!
mapa
26 maja 2017 o 15:23Polacy nie muszą tam wracać. Polacy tam cały czas są, pomimo dziesiątek lat represji i wynaradawiania.
Leśnik
27 maja 2017 o 14:43Piękne są nasze kresy.
MISZA
1 czerwca 2018 o 09:45dlaczego o tej akcji bratysławskiej tak mało mówi nasza ambasada w Mińsku ?