Norweski Komitet Noblowski przyznał tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla białoruskiemu dysydentowi Alesiowi Białackiemu, założycielowi organizacji Wiasna, która pomaga białoruskim więźniom politycznym, rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał, zdelegalizowanemu niedawno w Rosji, ktore zajmuje się badaniem i popularyzowaniem wiedzy o zbrodniach komunistycznych oraz obroną praw człowieka, a także ukraińskiej organizacji praw człowieka, Centrum Praw Obywatelskich, która dokumentuje rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.
Jak napisano w uzasadnieniu, laureaci „reprezentują spoleczeństwo obywatelskie w swoich krajach. Przez wiele lat promowali prawo do krytykowania władz i chronienie fundamentalnych praw obywateli. Włożyli ogromny wysiłek w dokumentowanie zbrodni wojennych, pogwałceń praw człowieka, nadyżyć władzy. Wspólnie podkreślają znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji”.
W uzasadnieniu napisano też, że Aleś Białacki (obecnie więziony przez okupacyjny reżim) był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego na Białorusi już w latach 80. „Poświęcił życie demokracji i pokojowemu rozwojowi w swoim ojczystym kraju” – czytamy.
Ales Bialiatski – awarded the 2022 #NobelPeacePrize – was one of the initiators of the democracy movement that emerged in Belarus in the mid-1980s. He has devoted his life to promoting democracy and peaceful development in his home country.#NobelPrize pic.twitter.com/p1KHHFkSse
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2022
Jeśli chodzi o Memoriał, to Norweski Komitet Noblowski przypomniał, że jego celem jest odkrywanie prawdy o zbrodniach przeszłości, by zapobiegać współczesnym. Organizacja, jak czytamy w uzasadnieniu dalej, walczyła na pierwszej linii z militaryzmem, promowała prawa człowieka, rządy prawa, a podczas wojen czeczeńskich Memoriał zbierał i weryfikował informacje o zbrodniach wojennych rosyjskich oddziałów na miejscowej ludności. Przypomniano nazwisko Natalii Estemirowej, współpracowniczki Memoriału, która została zabita w tajemniczych okolicznościach właśnie w związku z tym, że nagłaśniała zbrodnie w Czeczenii.
During the Chechen wars, Memorial, @EnMemorial, gathered and verified information on abuses and war crimes perpetrated on the population by Russian and pro-Russian forces. In 2009, the head of Memorial’s branch in Chechnya, Natalia Estemirova, was killed because of this work.
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2022
Ukraińskie Centrum Praw Obywatelskich odegrało, jak napisano w odegrało rolę w rozwoju ukraińskiej demokracji, a po rozpoczęciu obecnej inwazji rosyjskiej na Ukrainę zaangażowane jest w dokumentowanie zbrodni rosyjskich na Ukraińcach odgrywając „pionieerską rolę” w pociąganiu do odpowiedzialności odpowiedzialnych za te zbrodnie.
After Russia’s invasion of Ukraine in February 2022, the center has engaged in efforts to identify and document Russian war crimes against the Ukrainian population. The center is playing a pioneering role in holding guilty parties accountable for their crimes.#NobelPrize
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 7, 2022
Warto na koniec dodać, że dzisiaj są 70. urodziny Władimira Putina.
Oprac. MaH, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!