Partia Pracy przedłoży dzisiaj w Sejmie projekt rezolucji o referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa. Referendum miałoby się odbyć wraz z wyborami prezydenckimi na Litwie w 2014 roku.
Obecnie konstytucja Litwy ustanawia zakaz posiadania podwójnego obywatelstwa, dlatego w drodze referendum musiałby zostać zmieniony art. 12 ust. 2 Konstytucji i umocowania zapisu o dopuszczalności posiadania podwójnego obywatelstwa.
Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o obywatelstwie podwójne obywatelstwo mogą posiadać jedynie te osoby, które opuściły Litwę do roku 1990 oraz osoby, które obywatelstwo innego kraju nabyły automatycznie. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo od urodzenia po osiągnięciu pełnoletności mają prawo zadecydować, które obywatelstwo chcą zachować.
Jak uzasadniają autorzy projektu rezolucji o referendum, ich inicjatywa jest zgodna z decyzją Trybunału Konstytucyjnego Litwy, który uznał, że aby rozwiązać problem podwójnego obywatelstwa należy zmienić konstytucję. Trybunał wyraził taką opinię w połowie marca, uznając, że obywatele, którzy wyemigrowali z Litwy po uzyskaniu niepodległości 11 marca 1990 r. i przyjęli obywatelstwo innego państwa nie mogą zachować obywatelstwa litewskiego.
Nadanie podwójnego obywatelstwa na Litwie jest obecnie obostrzone jednymi z najbardziej rygorystycznych wymogów w całej UE. Według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich lat z Litwy wyemigrowało około trzystu tysięcy ludzi. Inne dane mówią o nawet milionie. Oficjalnie na Litwie mieszka obecnie około trzech milionów ludzi. Wielu z tych, którzy wyjechali, otrzymało już obywatelstwo innych krajów europejskich, co oznacza automatycznie pozbawienie obywatelstwa litewskiego.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!