Forum Współpracy i Dialogu im. Jerzego Giedroycia wydało oświadczenie w sprawie narastającego napięcia wokół mniejszości polskiej na Litwie. Jak najszybciej należy przyjąć Ustawę o mniejszościach narodowych – uznali członkowie Forum.
Forum Współpracy i Dialogu im. Jerzego Giedroycia zwróciło się z listem otwartym do premiera Litwy Algirdasa Butkeviciusa oraz: przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemara Tomaszewskiego, szefa opozycji w Sejmie Litwy Andriusa Kubiliusa i ministra spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkeviciusa.
„Oceniając wydarzenia ostatniego miesiąca i słysząc ciągłe obietnice koalicji rządzącej, że rozwiąże aktualne dla mniejszości narodowych problemy związane z podwójnymi nazwami ulic i miejscowości, sądzimy, że decyzja Wileńskiego Sądu Okręgowego o wymierzeniu grzywny w wysokości 43 tys. litów dyrektorowi Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesławowi Daszkiewiczowi jest karą nieadekwatną, nałożoną tylko na jedną osobę, która stała się kozłem ofiarnym tego o wiele głębszego i szerszego problemu” – napisali sygnatariusze listu.
Zrzeszeni w Forum Współpracy i Dialogu zwrócili się do koalicji rządzącej z apelem o realizację wyborczych obietnic i przyjęcie Ustawy o mniejszościach narodowych.
Zwracając się do lidera sejmowej opozycji Andriusa Kubiliusa, zaapelowali, by „Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, pamiętając o próbach rozwiązania przez tę opcję polityczną zaistniałych problemów, pomógł koalicji rządzącej znaleźć rozwiązanie, które zadowoliłoby całe społeczeństwo Litwy, oraz włączył się w przygotowanie Ustawy o mniejszościach narodowych”.
„Jesteśmy przekonani, że realizacja słusznych postulatów mniejszości narodowych zmniejszy napięcie wewnątrz kraju i pozwoli na realizację strategicznych projektów, których znaczna część jest mocno związana z Polską, sąsiadem i sojusznikiem” – głosi oświadczenie Forum. Podpisy pod oświadczeniem złożyli: Adam Błaszkiewicz, Gražina Drėmaitė, Sabina Karmazinaitė, Herkus Kunčius, Alvydas Nikžentaitis, Vytautas Plečkaitis, Zbigniew Siemienowicz, Virginijus Savukynas, Vygaudas Ušackas, Vidmantas Valiušaitis, Rimvydas Valatka, Tomas Venclova, Renata Widtmann.
Forum skupia 200 litewskich naukowców, artystów i dziennikarzy. Powstało w 2012 roku. Patronat nad organizacją objął wówczas były prezydent Litwy Valdas Adamkus. „Nie będę wskazywał palcem, kto jest winien. Różnie było. Przez 10 lat rozmawiałem ze swoimi polskimi kolegami, zarówno z Aleksandrem Kwaśniewskim, jak i świętej pamięci Lechem Kaczyńskim. Zawsze powtarzałem, że problem z nazwiskami będzie rozwiązany. Niestety, tak się nie stało” — mówił Adamkus podczas spotkania założycielskiego Forum, podkreślając, że w ciągu ostatnich lat spotykał się z obecnym szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim, ale spotkania „kończyły się pyskówkami ze strony polskiego ministra”.
Podstawowym zadaniem, jakie postawiło sobie Forumi (takie były założenia) była poprawa stosunków polsko – litewskich. Dlatego już na wstępie, podczas tworzenia organizacji podkreślano, że w jej działalności nie mogą uczestniczyć politycy. Problem pojawił się z kandydaturą byłego ministra spraw zagranicznych Litwy, specjalnego wysłannika UE w Afganistanie Vygaudasa Ušackasa, ostatecznie zdecydowano jednak, że Ušackas jest dyplomatą, a nie politykiem.
Grupę założycielską Forum stanowiło około 100 litewskich naukowców, przedstawicieli świata kultury, dziennikarzy, m.in.: historyk Litwy Alfredas Bumblauskas, przewodniczący litewskiego PEN Clubu Herkus Kunczius, szef misji UE w Afganistanie Vygautas Uszackas, publicysta Rymvydas Valatka, poeta i publicysta Tomas Venclova, reżyser Oskaras Korszunovas.
W maju 2012 analogiczna organizacja pod nazwą Forum Dialogu i Współpracy z Litwą została powołane w Polsce. Deklarację założycielską w Polsce podpisało blisko 100 intelektualistów.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!