„Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz spółki z grupy Equinor ASA zawarły umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m sześc. gazu rocznie przez 10 lat. Dostawy gazu trafią do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe” – poinformowało PGNiG w komunikacie.
„Kontrakty zawarte pomiędzy PGNiG SA i spółkami z grupy Equinor ASA przewidują dostawę do 2,4 mld m sześc. gazu rocznie w terminie od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 roku. Zapewni to PGNiG dodatkowe wolumeny paliwa, które będą przesłane do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe, łączącego Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, poprzez Danię. Gazociąg, którego inwestorami są polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet, rozpocznie przesył gazu od 1 października 2022 roku. Docelowo będzie miał przepustowość około 10 mld m sześc. rocznie, z czego PGNiG zarezerwowało ok. 8,0 mld m sześc. rocznie. Podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3,0 mld m sześc., a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4,0 mld m sześc. rocznie. W celu optymalnego wykorzystania pozostałej części zarezerwowanej przepustowości PGNiG podpisało już szereg kontraktów z dostawcami działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Umowy zawarte z grupą Equinor są największe pod względem wolumenów” – czytamy dalej.
Polski koncern przypomina, że Equinor i PGNiG współpracują już również przy wydobyciu ropy i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na złożach o nazwach Skarv i Gina Krog.
Baltic Pipes zostanie uruchomiony w październiku. Wolumen przesyłanego przez ten gazociąg z Norwegii przez Danię do Polski będzie sukcesywnie się zwiększał.
PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach – podaje ta spółka. Warto przypomnieć, że w tym roku przepustowość Baltic Pipe sięgnie 2,5-3 mld m sześć. rocznie, a że został kwartał to jedna czwarta z tego.
— Wojciech Jakóbik (@wjakobik) September 23, 2022
Oprac. MaH, pgnig.pl, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!