We wtorek, 19 kwietnia, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku ruszy rejestracja osób, które chcą otrzymać Kartę Polaka. Portal bialystokonline.pl informuje zainteresowanych o tym, co trzeba przygotować i gdzie złożyć wniosek?
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, iż w dniach 19-22 kwietnia 2022 roku zostanie uruchomiona rejestracja zgłoszeń dotyczących uzyskania Karty Polaka. Rejestracja skierowana jest do obywateli Republiki Białoruś albo osób posiadających w tym państwie status bezpaństwowca.
Zgłoszenia przyjmowane będą wyłącznie na adres e-mail:
**@us****.eu
.
Uruchomienie rejestracji – 19.04.2022 r. o godz. 8:00.
Zakończenie rejestracji – 22.04.2022 r. o godz. 22:00.
W zgłoszeniu należy podać wyłącznie i pod rygorem nieważności zgłoszenia następujące informacje:
- Temat wiadomości e-mail: Zapisy KP (nazwisko i imię 4 ostatnie cyfry paszportu). Przykładowy temat wiadomości: Zapisy KP (Polakowski Jan 0000)
- Treść e-mail:
- Imię i nazwisko (pisownia zgodna z paszportem),
- Data urodzenia,
- 4 ostatnie cyfry paszportu,
- Numer telefonu.
UWAGA:
• zgłoszenia bez właściwego tematu e-mail, zawierające niekompletne dane lub dane inne niż wskazane powyżej bądź zawierające załączniki, NIE BĘDĄ ROZPATRYWANE.
• Wiadomości zawierające dodatkowe elementy (np. grafika, animacja itd.) lub załączniki będą ODRZUCANE AUTOMATYCZNIE.
W pojedynczej wiadomości email można zgłosić kilka osób (członków najbliższej rodziny – mąż, żona, dzieci).
Uwaga: W treści takiego zgłoszenia należy podać dane wszystkich zgłoszonych osób (imiona i nazwiska – pisownia zgodnie z paszportem, data urodzenia, 4 ostatnie cyfry paszportu).
INFORMACJA O TERMINIE WIZYTY ZOSTANIE PRZESŁANA NA ADRES E-MAIL NIE PÓŹNIEJ NIŻ NA 30 DNI PRZED WYZNACZONĄ DATĄ WIZYTY.
Czas oczekiwania na odpowiedź zwrotną uzależniony jest od liczby nadesłanych zgłoszeń.
Nie ma możliwości zmiany danych zawartych w zgłoszeniu oraz ustalonego terminu wizyty.
W przypadku pytań prosimy o kontakt pod nr telefonu +48 85 7439600. Po połączeniu z infolinią należy wybrać 4.
WYMAGANE DOKUMENTY:
- wniosek o przyznanie Karty Polaka wypełniony w języku polskim – wniosek powinien być wypełniony starannie, bez skreśleń i poprawek,
- aktualna fotografia, wyraźna o wymiarach 35 x 45 mm wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
- oryginał ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość wraz z kserokopią strony z danymi osobowymi,
- oryginały i kserokopie dokumentów potwierdzających, że co najmniej jedno z rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków cudzoziemca było narodowości polskiej wraz z kserokopiami,
- w przypadku działalności w organizacjach polskich i polonijnych – zaświadczenie organizacji polskiej lub polonijnej potwierdzające aktywne zaangażowanie w działalność na rzecz języka i kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej w okresie ostatnich 3 lat.
W przypadku posiadania dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego można do wniosku dołączyć:
- certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego,
- świadectwa ukończenia szkoły lub studiów w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwo ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.
W przypadku MAŁOLETNICH do wniosku należy dołączyć:
- oryginał i kserokopię aktu urodzenia małoletniego,
- dokumenty tożsamości obojga rodziców lub opiekunów prawnych wraz z kserokopią stron z danymi osobowymi, miejscem urodzenia i miejscem zamieszkania,
- oryginał Karty Polaka jednego lub obojga rodziców wraz z kserokopią,
- w przypadku, gdy jednemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska, konieczne jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego taki stan prawny.
Przypominamy, iż wymagana jest obecność obojga rodziców.
W przypadku obecności tylko jednego rodzica podczas składania wniosku o przyznanie Karty Polaka małoletniemu dziecku, wymagane jest przedłożenie:
- oświadczenia o wyrażeniu zgody na przyznanie Karty Polaka małoletniemu dziecku, złożonego przed właściwym Konsulem RP, notariuszem lub właściwym wojewodą przez rodzica, który nie może przyjechać na wizytę,
- oryginału lub uwierzytelnionej kopii paszportu (3 stron – z danymi osobowymi, miejscem urodzenia oraz miejscem zamieszkania) rodzica, który nie może przyjechać na wizytę,
W przypadku uwierzytelnienia kopii paszportu nieobecnego rodzica i złożenia przez niego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przyznanie Karty Polaka małoletniemu dziecku przed notariuszem na Białorusi – dokumenty muszą być opatrzone klauzulą apostille.
Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym, służące za dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, składa się wraz z ich tłumaczeniami na język polski, dokonanymi przez tłumacza przysięgłego.
Odbiór decyzji przyznającej Kartę Polaka oraz blankietu Karty Polaka tylko i wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się pod numerem telefonu + 48857439407; + 48857439290; +48857439312; +48857439273.
Informacje w zakresie Karty Polaka udzielane są pod numerami telefonów: + 48857439407; + 48857439290; +48857439312; +48857439273.
Podstawowe informacje dotyczące Karty Polaka, świadczeń pieniężnych dla posiadaczy Karty Polaka oraz wzory formularzy znajdują się pod adresem https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/karta-polaka.
Co daje Karta Polaka?
Osoby, który uzyskają Kartę Polaka mają prawo m.in. do zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach co obywatele polscy. Mają również możliwość korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych.
Ponadto posiadacze kart mają ulgę w wysokości 37% na przejazdy w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, a także np. bezpłatnego wstępu do wybranych muzeów państwowych w Polsce. Mogą także otrzymać świadczenie pieniężne na częściowe pokrycie kosztów utrzymania w Polsce w przypadku złożenia wniosku o pobyt stały.
Karta Polaka jest ważna przez 10 lat od dnia jej przyznania.
Kresy24.pl za gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!