W wyniku rozległych pożarów w obwodzie ługańskim, gdzie wczoraj zapaliła się sucha trawa, do szpitala trafiło dwóch żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformował o tym szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Gajdaj.
Według niego wczoraj odnotowano 32 pożary, wśród miejscowej ludności nie odnotowano żadnych poszkodowanych. „Pożary w powiatach staniczno-ługańskim i nowoajdarskim zostały zlokalizowane. Wczoraj odnotowano 32 pożary. Teraz sytuacja jest pod kontrolą. Wśród ludności nie ma ofiar. Niestety, dwóch żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało hospitalizowanych z oparzeniami” – zaznaczył, dodając, że ranni wojskowi otrzymują niezbędną pomoc.
Trwa gaszenie pożarów na dwóch obszarach m.in. zniszczonych przez ogień 12 niezamieszkałych budynków w Stanicy Ługańskiej przy ulicy Moskwa-Donbas oraz zgliszcz po jednym niezamieszkałym budynku we wsi Rajgorodka.
„Na terenie powiatu nowoajdarskiego, jak już donoszono, odnotowano dwa pożary suchej trawy i ściółki leśniej we wsi Bezginowo, wsi Krymskoje, wsiach Lopaskino i Łobaczewo, gdzie w wyniku pożaru spłonęły dwa domy z podwórkami, z których jeden był zamieszkany” – czytamy w komunikacie.
Z kolei dowództwo Operacji Połączonych Sił Armii Ukraińskiej podało, że przyczyną pożarów na dużą skalę w obwodzie ługańskim może być celowe podpalenie przez wroga.
„Prawie 600 pracowników i 84 jednostki wyposażenia inżynieryjnego i samochodowego jednostek Połączonych Sił i innych jednostek sił zbrojnych jest zaangażowanych w gaszenie i lokalizowanie rozległych pożarów lasów i stepów w Donbasie” – poinformowała sztab.
Tylko w obwodzie ługańskim pożar objął ponad tysiąc hektarów.
„Walka z żywiołem trwa. Charakter występowania epicentrów pożaru i rozprzestrzeniania się ognia, według wstępnych szacunków, wskazuje na celowe podpalenie wroga” – wyjaśniono w sztabie.
Opanować pożar udało się w rejonie osad Zajcewo i Nowoługanskoje.
Przypomnijmy, 1 września Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy o wzmocnieniu ochrony lasów, zapobieganiu pożarom na gruntach leśno-wodnych, torfowiskach oraz na gruntach innych kategorii (nr 3526).
Projekt proponuje doprecyzowanie uprawnień władz centralnych i samorządowych, nadanie organom policji uprawnień do rozpatrywania przypadków naruszenia przepisów przeciwpożarowych w lasach i przy wykonywaniu prac rolniczych, zaostrzenie odpowiedzialności administracyjnej, nałożenie obowiązku zapobiegania wypalaniu się suchej roślinności i odpowiedzialności za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w tym właścicieli i użytkowników (dzierżawców) odpowiednich terytoriów i obiektów.
Kodeks wykroczeń administracyjnych określa w szczególności, że niszczenie lub uszkadzanie, palenie pasów zadrzewień leśnych, lasów ochronnych wzdłuż brzegów rzek, kanałów, wokół zbiorników wodnych, budowli hydrotechnicznych, na pasach autostrad, linii kolejowych i inne rejonach lasów ochronnych pociągają za sobą nałożenie kar finansowych w wysokości od 180 do 360 (obecnie – od 30 do 45) niepodlegających opodatkowaniu dochodów minimalnych dochodów, czyli od 3 060 do 6 120 hrywien, oraz na firmy – od 900 do 1 260 (obecnie – od 60 do 90) wolnych od podatku minimalnych dochodów (od 15 300 do 21 420 hrywien).
Te same działania popełnione na terenach i obiektach funduszu rezerwatów przyrody podlegają karze w wysokości od 360 do 720 wolnych od podatku dochodów minimalnych (od 6 120 do 12 240 hrywien) oraz w stosunku do firm – od 1 260 do 1 800 wolnych od podatku minimalnych dochodów (od 21 420 do 30 600 hrywien).
Opr. TB, https://www.facebook.com/odalug/, https://www.facebook.com/pressjfo.news/
fot. https://www.facebook.com/odalug/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!