„Sytuacja mediów na Białorusi jest tragiczna. Koledzy siedzą w więzieniach” – mówił Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl. Wziął on udział w VIII Zjeździe Federacji Mediów Polskich na Wschodzie, współorganizowanych przez Fundację Wolność i Demokracja.
Zabierając głos w dyskusji, Pisalnik przypomniał o swoich kolegach na Białorusi, twierdząc, że „najlepszą ilustracją danego problemu są portrety wiszące w warszawskim Domu Dziennikarza”.
„Widzimy zdjęcia białoruskich dziennikarzy, którzy obecnie znajdują się w więzieniu. W centrum znajduje się portret mojego kolegi Andrzeja Poczobuta, który obecnie znajduje się w jednym z najcięższych więzień śledczych na Białorusi” – tłumaczył Pisalnik.
„Media znajdują się w tragicznej sytuacji, a te polskie w ogóle nie istnieją” – stwierdził.
Pisalnik opowiedział, jak wspólnie z małżonką zdecydowali się na ucieczkę do Polski. „Na Białorusi prawdopodobnie zostalibyśmy aresztowani, więc większy pożytek z naszej pracy będzie w Polsce. Tu możemy mówić o aresztowanych i prześladowanych kolegach” – tłumaczył.
„Nasza redakcja działa w Polsce. Na Białorusi nie ma polskich redakcji. Celem naszym jest zrobić wszystko, aby uwolnić kolegów. To sprawi, że nie będziemy się o nich już martwić” – powiedział Pisalnik.
VIII Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie odbył się 21 września w Centrum Prasowym Foksal. Wydarzenie otworzył szef kancelarii premiera RP Michał Dworczyk, który przypomniał, że powołanie platformy miało na celu ułatwienie komunikacji między przedstawicielami polskich mediów na Wschodzie, oraz konsolidację sił przy ubieganiu się o wsparcie.
Dworczyk dodał, że „niezależnie od historii i bieżącej polityki, jedność polskich mediów działających na terenach byłych Kresów daje nam siłę i możliwość dalej działać”.
Głos zabrała też prezes Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz, która zachęcała dziennikarzy, by „słowem, obrazem i piórem zmieniali rzeczywistość”;
„Apeluję, abyście przyciągali Polaków, ludzi polskiego pochodzenia i nie tylko, do polskości” – powiedziała.
W corocznym spotkaniu Federacji uczestniczyło ponad 40 podmiotów medialnych. Są to stacje telewizyjne i radiowe, gazety, czasopisma i portale internetowe. Celem Federacji jest krzewienie języka polskiego i kultury polskiej oraz usprawnienie współpracy między redakcjami w płaszczyźnie między sobą oraz partnerami i instytucjami wspierającymi w Polsce.
W ramach Zjazdu odbywały się obrady, panele dyskusyjne, rozmowy o aktualnej sytuacji i planach na dalszą działalność.
oprac. ba za zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!