Historyk Igor Mielnikow został skazany na 4 lata więzienia – podała Prokuratura Generalna Republiki Białoruś. Jego proces w trybie jawnym toczył się przed sądem w Mińsku. Historyk został oskarżony i uznany winnym „ułatwiania działalności ekstremistycznej”. Przyznał się do winy, choć nie wiadomo, z czego wynika oskarżenie go z tego artykułu.
Z medialnych doniesień wynika, że Mielnikow został zatrzymany w związku z wywiadem, którego udzielił niezależnym mediom w styczniu 2022 roku, w tym czasie historyk miał przebywać w Polsce.
Były kandydat na prezydenta Białorusi Aleksander Milinkiewicz powiedział Radiu Svaboda, że sprawa Mielnikowa wydaje się być związana z jego pracą nad historycznymi związkami między Białorusią a Polską, co przeczy stanowisku prorosyjskich historyków i koncepcji ukształtowanej w epoce sowieckiej i promowanej przez autorytarny rząd Aleksandra Łukaszenki.
Igor Mielnikow ma 44 lata, jest znanym w Polsce i na Białorusi badaczem historii ziem tzw. zachodniej Białorusi, które uważane były przez władze sowieckie i środowiska białoruskie za ziemie historycznie i etnicznie białoruskie, a które w wyniku traktatu ryskiego z 1921 roku znalazły się w składzie II Rzeczypospolitej.
Jak podaj portal Svaboda.org, Mielnikow studiował w Mińsku, Moskwie i Warszawie, na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskał stopień doktora.
Jako historyk Igor Mielnikow współpracował z wydawnictwami białoruskimi i polskimi, a także organizował wystawy o tematyce historycznej, m.in. w 2016 r. zorganizował wystawę o Białorusinach służących w Wojsku Polskim, w 2019 r. – wystawę „Granica była pod Mińskiem” o granicy radziecko-polskiej do 1939 roku.
Jak czytamy na „Svabodzie”, w 2017 roku opublikował wspomnienia żołnierza armii Andersa Pawła Niczyporuka pod tytułem „Odyseja Poleszuka” oraz książki „Zapomniani bohaterowie. Żołnierze z Białorusi w II Korpusie Polskim”, „Granica w Zasławiu 1921–1941”. i inne.
Wiadomo również, że pracował nad monografią „Linia Piłsudskiego. Zatrzymać czerwony blitzkrieg. Historia polskich fortyfikacji na granicy z BSRR w latach trzydziestych XX wieku”, którą przygotował do publikacji w języku polskim.
Pod koniec sierpnia książki Mielnikowa „Zapomniany korpus. Dzieje wojska polskiego na terytorium Bobrujszczyzny w latach 1918, 1919–1920” i „Na „granicy cywilizacji” uznano za „ekstremistyczne”.
Centrum Praw Człowieka „Wiasna” wskazuje, że zatrzymanie Mielnikowa przypada na 21 stycznia 2024 roku, dzień, w którym Mielnikow po raz ostatni był aktywny na Instagramie.
Dwa dni później, w dniach 23-24 stycznia, na Białorusi doszło do obławy sił bezpieczeństwa, podczas której zatrzymano ponad 200 obywateli podejrzanych o pomaganie więźniom politycznym lub otrzymywanie pomocy w ramach inicjatywy INeedHelp.
Nasza Niwa przytacza fragment artykułu, który opublikowała gazeta administracji Łukaszenki „SB. Białoruś Siewodnia”. Propagandyści nazywają Mielnikowa pseudohistorykiem, który „w swoich tzw. utworach otwarcie gloryfikował polskich panów, którzy przez lata uciskali naród białoruski, wyrażał szczególną miłość do bojowników Armii Krajowej…”.
ba za svaboda.org/sb.by/nashaniva.com.spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!