Rada Najwyższa Ukrainy ogłosiła na terytorium państwa stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał przez 30 dni. Za tą decyzją zagłosowało 335 z 339 deputowanych zarejestrowanych na sali posiedzeń głosowało.
Żaden deputowany nie zagłosował przeciwko tej decyzji i ani jeden się nie wstrzymał. Czterech nie głosowało.
Decyzję poparło 230 deputowanych z partii „Sługi Ludu”, 22 z „Europejskiej Solidarności”, 19 z „Hołosu” , a z „Batkiwszczyny” i ugrupowania „Partia „Za Przyszłość”” po 16. Uchwałę poparł jeden deputowany z prorosyjskiej „Platformy Opozycyjnej – Za życie”.
Stan wyjątkowy zacznie obowiązywać o północy 24 lutego.
Przewodniczący regionalnych i kijowskiej administracji państwowych powinni utworzyć operacyjne centrale pod przewodnictwem szefów administracji w celu koordynowania działań władz wykonawczych, samorządów lokalnych, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji w celu realizacji środków porządku prawnego stanu wyjątkowego.
Na terenach, w których ogłoszono stan wyjątkowy, podejmowane są następujące działania: specjalny reżim wjazdu i wyjazdu, a także ograniczenie swobody przemieszczania się (w razie potrzeby); ograniczenie ruchu pojazdów i ich kontrola (jeśli to konieczne); wzmocnienie ochrony porządku publicznego i obiektów zapewniających żywotną aktywność ludności i gospodarki narodowej; imprezy masowe, strajki są zabronione; czasowa lub bezpowrotna ewakuacja ludzi z miejsc niebezpiecznych dla życia, z obowiązkowym zapewnieniem im pomieszczeń stacjonarnych lub tymczasowych.
Ponadto wprowadzana jest godzina policyjna i sprawdzane są dokumenty dla obywateli, a w razie potrzeby przeszukanie osobiste, inspekcja rzeczy, pojazdów, bagażu i ładunku.
Przewiduje również zakaz zmiany miejsca zamieszkania poborowych, osób pełniących służbę wojskową i rezerwistów bez wiedzy właściwego Terytorialnego Centrum Rekrutacji i Pomocy Społecznej, Zarządu Centralnego i/lub regionalnego organu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, właściwej jednostki Służby Wywiadu Zagranicznego.
Wprowadzono m.in. zakaz produkcji i dystrybucji materiałów informacyjnych, które mogą destabilizować sytuację; zakaz działania amatorskich środków radiofonicznych i urządzeń radionadawczych do użytku osobistego; specjalne zasady korzystania z komunikacji i przesyłania informacji za pośrednictwem sieci komputerowych (w razie potrzeby).
Odpowiedni dekret prezydencki wchodzi w życie równocześnie z wejściem w życie ustawy „O zatwierdzeniu dekretu Prezydenta Ukrainy „O wprowadzeniu stanu wyjątkowego w niektórych regionach Ukrainy”. Dekret wchodzi w życie z chwilą jego publikacji.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!