Polska skierowała do Berlina oficjalną prośbę o formalną zgodę na dostawę myśliwców MiG-29 z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej na Ukrainę, poinformowała agencja DPA, powołując się na źródła rządowe.
Jak wskazuje portal eurointegration.com.ua, są to myśliwce, które służyły w byłej Niemieckiej Republice Demokratycznej w okresie zimnej wojny i zostały odziedziczone przez Bundeswehrę, a w 2002 roku Niemcy sprzedały je Polsce.
Wówczas do Warszawy trafiło 23 samoloty. Doradca prezydenta RP Jacek Siwiera powiedział pod koniec marca, że w polskich siłach zbrojnych znajduje się jeszcze kilkanaście takich maszyn.
Ponieważ praktycznie wszystkie niemieckie kontrakty na sprzedaż broni przewidują, że dalszy transfer lub odsprzedaż wymaga zgody Berlina, Polska musi uzyskać zgodę Niemiec na przekazanie myśliwców na Ukrainę.
Nie wiadomo, o przekazanie jakiej liczby statków powietrznych na Ukrainę wystąpiła strona Polska we wniosku do Berlina.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że Warszawa przekazała Ukrainie już osiem MiG-29 i przygotowuje sześć kolejnych do przekazania.
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, przedstawiając Sejmowi RP założenia polskiej polityki zagranicznej w 2023 r ogłosił plany bliskiej, wspieranej przez USA współpracy wojskowo-politycznej między państwami regionu a Ukrainą.
„Jesteśmy realistami. Nie wierzymy w możliwość kompromisu między wolnością a zniewoleniem. To jest lekcja, którą wyciągnęliśmy z XX wieku i zapamiętamy ją” – powiedział.
„Pragnęlibyśmy, aby w przyszłości Ukraina była czymś więcej niż tylko partnerem w ramach Unii Europejskiej i NATO oraz czymś więcej niż dobrym sąsiadem, z którym mamy przyjazną relację oraz dobrą współpracę gospodarczą. Naszym celem jest takie ukształtowanie wzajemnych relacji, aby między Polską a Ukrainą wyeliminować potencjał do jakichkolwiek poważniejszych tarć na tle interpretacji historii czy położenia obywateli identyfikujących się z polską mową, kulturą i tradycjami. Polacy i Ukraińcy nie tylko u siebie w ojczyźnie, ale i w drugim kraju powinni czuć się jak u siebie w domu”, — powiedział minister.
Jak informowaliśmy, premier RP Mateusz Morawiecki powiedział, że wiele krajów Europy Zachodniej mogłoby zrobić więcej w sprawie dostaw broni na Ukrainę.
ba za eurointegration.com.ua/ twitter.com/dpa_intl
3 komentarzy
Jagoda
13 kwietnia 2023 o 17:03To tak jakbym chciała sprzedać swojego Opla, którego jestem właścicielką i prosiła o zgodę fabrykę w Rüsselsheim, Niemcy. Chyba ich poje bało !
Bruno
13 kwietnia 2023 o 17:55Po pierwsze tych samolotow Polska nie kupila tylko dostala jako podarunek. ZZa 1 €. Po drugie, dzisiaj Niemcy daly to Pozwolenie. Po trzecie – Jagoda, to jest we swiatowej olityce calkiem normalne, ze Kraj exportujacy (Niemcy) musza przyzwolic na Export Sprzetu militarnego. Chodzi o Kontrole tych Rynkow takiego militarnego Wyposazenia. Twoj Przyklad – Jagoda, jest calkowita Bzdura. Przestan pisac o rzeczach o ktorych nie maz pojecia. Pozdrawiam.
Jagoda
14 kwietnia 2023 o 14:25Bruno moSSkiewski trollu po pierwsze poćwicz pisownię języka polskiego bo nie bardzo ci to wychodzi ! Po drugie poczytaj też co to jest umowa kupna-sprzedaży bo sobie sam zaprzeczasz. Po trzecie w światowej polityce nic nigdy nie jest oczywiste i normalne. Po czwarte czytaj po kilka razy i najlepiej ze zrozumieniem …