Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi, sygnatariusz „Układu białowieskiego”, który przyczynił się do rozpadu Związku Radzieckiego, 24 maja stanie przed mińskim sądem. Został oskarżony o udział w spotkaniu założycielskim Białoruskiego Kongresu Narodowego, które odbyło się w Mińsku 15 maja – poinformował o tym były więzień polityczny Mykoła Statkiewicz.
Rozprawa odbędzie się w sądzie dla dzielnicy Centralnej w Mińsku. Szuszkiewicz oskarżony jest z dwóch artykułów kodeksu administracyjnego: odpowie za udział w nielegalnym wiecu i niepodporządkowanie się żądaniom milicji.
Protokoły spisane przez stróżów prawa 15 maja za udział w spotkaniu założycielskim otrzymało już kilku jego uczestników, w tym lider niezależnego związku zawodowego (niezarejestrowanego przez władze) Gienadij Fedynicz.
„Najpierw władze zrobiły wszystko, aby uniemożliwić nam zorganizowanie kongresu w jakimś pomieszczeniu, a teraz stosuje represje za to, że zmusiła nas do zebrania się na ulicy” – powiedział mediom Statkiewicz.
Przypomnijmy, 15 maja białoruska opozycja pod przewodnictwem największego rywala Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 2010 roku, ogłosiła w niedzielę w centrum Mińska utworzenie Białoruskiego Kongresu Narodowego (BNK). Celem inicjatywy jest zjednoczenie opozycyjnych sił demokratycznych przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Spotkanie odbyło się pod pomnikiem białoruskiego poety Janki Kupały w Mińsku, pod gołym niebem, ponieważ władze stolicy odmówiły udostępnienia sali. Prywatne instytucje z kolei, do których zwracali się organizatorzy Kongesu odmówiły, tłumacząc presją ze strony „gorispałkomu”.
Kresy24.pl
1 komentarz
księciunio
26 maja 2016 o 12:56No to Baćka działa.