W środę 16 listopada 2022 roku, w Centrum Kultury w Nowej Wilejce będzie można wziąć udział w koncercie niezwykłego zespołu. Bowiem „Melodię”, którą zobaczymy na scenie, tworzą wyłącznie… polskie nauczycielki z Wileńszczyzny!
W wydarzeniu wezmą udział również „Pierwiosnki” oraz grono uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Wilna.
Warto dodać, iż w repertuarze „Melodii” znajdują się pieśni ludowe z Wileńszczyzny, ale także patriotyczne – polskie i litewskie, kolędy oraz popularne piosenki współczesnych kompozytorów, wykonywane w różnych językach.
„Melodia” często uczestniczy w festiwalach i różnych uroczystościach, nie tylko na Litwie, ale i w Polsce.
O początkach i planach artystycznych zespołu złożonego z nauczycielek, w rozmowie z red. Iloną Lewandowską z „Kuriera Wileńskiego”, opowiada Janina Stupienko, kierowniczka zespołu „Melodia” z Nowej Wilejki:
„Zaczęło się od «Pierwiosnków», czyli zespołu, który prowadziłam i nadal prowadzę w Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Nowej Wilejce. Był taki jeden skład zespołu, który naprawdę lubił śpiewać. Po zakończeniu szkoły przyszli i powiedzieli, że bardzo brakuje im zespołu. Tak właśnie powstała «Melodia».
Przez pierwsze 10 lat swojego istnienia zespół działał całkowicie społecznie. Spotykaliśmy się i robiliśmy próby u mnie w domu, oczywiście nie mieliśmy żadnych środków finansowych. Sytuacja zmieniła się, gdy pewnego roku uczestniczyliśmy w Festynie Kultury Polskiej Ziemi Trockiej «Dźwięcz, Polska Pieśni». Główny organizator, czyli Jarosław Narkiewicz, zapytał, przy jakiej placówce działamy. Odpowiedziałam, że nigdzie, po prostu organizujemy się sami. To właśnie on zmotywował nas, by zacząć współpracę z Centrum Kultury w Nowej Wilejce. To była bardzo dobra decyzja. Już od kilkunastu lat mamy tam swoje miejsce, możemy liczyć na wsparcie. Od niedawna, właśnie dzięki wsparciu dyrektorki Marty Ingaunė, występujemy razem z kapelą.
Tak się złożyło, że łączy nas nie tylko miłość do muzyki, ale również zawód. W «Melodii» śpiewają nauczycielki z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, ze Szkoły-Przedszkola «Zielone Wzgórze», Przedszkola «Kasztan» i Gimnazjum im. Św. Jana Bosko w Jałówce.
Bardzo cenimy współpracę z panią prof. Honoratą Cybulą z Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie. Śpiewamy utwory, do których tworzy ona aranżacje, mamy również w repertuarze utwory napisane specjalnie dla nas, jak «Kolęda wileńska», do której słowa napisał mój zmarły mąż, Zenon Stupienko, a muzykę do niej skomponowała właśnie prof. Cybula. Śpiewamy także litewskie sutartinės czyli stare, zupełnie wyjątkowe pieśni wielogłosowe, które w 2010 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO”.
„Melodia” już trzy razy brała udział w słynnym litewskim „Święcie Pieśni” – w 2010, 2014 i 2018 roku. Szczególnie to ostatnie wydarzenie mocno zapadło w pamięć polskim nauczycielkom, gdyż odbywało się z okazji 100-lecia niepodległości Litwy, zatem wymagało wyjątkowych przygotowań. „Melodia” na tym „Święcie” wykonała 23 litewskie pieśni – co nie było łatwe, dla zespołu śpiewającego na co dzień przede wszystkim w języku polskim. Wtedy także „Melodia” otrzymała nowe litewskie stroje ludowe oraz dofinansowanie w wysokości 2 tysięcy euro, przekazane przez samorząd Wilna.
Zaś po koncercie w Nowej Wilejce przed „Melodią” sezon kolędowy i Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, w którym zespół tradycyjnie już uczestniczy.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!