Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na rozwój stosunków gospodarczych między Polską i Kazachstanem. Jak ocenił, podpisanie trzech umów międzyrządowych to ważne elementy na drodze do pogłębiania obustronnej współpracy.
– Chciałbym, żeby nasze relacje, jak również podjęta przez nas wspólna deklaracja dotycząca współpracy gospodarczej, rzeczywiście przełożyły się na rozwój kontaktów biznesowych, żeby były czytelnym zielonym światłem ze strony prezydenta i mojej do tego, że wspieramy wspólne działania biznesowe, że wspieramy rozwój wzajemnych kontaktów gospodarczych pomiędzy naszymi krajami – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.
Prezydent RP nazwał tę wizytę „niezwykle ważną i znaczącą”. Przypomniał, że ostatni raz na poziomie głów państw oficjalne spotkanie miało miejsce w 2007 roku.
Prezydenci przyjęli deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu. W ich obecności podpisano również umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o readmisji osób, porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienie ramowe o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu.
Andrzej Duda rozmawiał z Nursułtanem Nazarbajewem m.in. o perspektywach współpracy gospodarczej, które, jak mówił, „rysują się bardzo dobrze”. – Kazachstan realizuje w tej chwili plany infrastrukturalnego rozwoju. Polska ma już możliwości współdziałania w tym zakresie. Jeżeli chodzi o infrastrukturę transportową, to u nas znajdują się dzisiaj dwa terminale, z których biegną szerokie tory na Wschód, w kierunku Azji Centralnej, czyli także z możliwością połączenia z Kazachstanem – zaznaczył.
Prezydent RP wyraził nadzieję, że uda się zwiększyć eksport naszych towarów do Kazachstanu. – Chcielibyśmy także, żeby na rynku kazachskim obecne były polskie firmy, poprzez działania inwestycyjne, a także poprzez rozwój nowych technologii – podkreślił.
Jak relacjonował, kolejny temat rozmów to uruchomienie stałego połączenia lotniczego pomiędzy Polską a Kazachstanem. – Są prowadzone w tej chwili rozmowy przez LOT, mam nadzieję, że przed zbliżającą się wystawą Expo, która będzie miała miejsce w Astanie w 2017 roku, to stałe połączenie lotnicze zostanie uruchomione – zaznaczył prezydent.
Polski prezydent dziękował też prezydentowi Kazachstanu za rozpoczęcie wdrażania umowy międzyrządowej o współpracy w dziedzinie edukacji. Wyraził nadzieję, że ta umowa przyczyni się do zwiększenia możliwości nauki w języku polskim.
Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że podczas rozmowy „omówiono szerokie spektrum spraw dwustronnych i aktualne kwestie polityki międzynarodowej”. Jak podkreślił, mowa była m.in. o współdziałaniu obu państw na arenie międzynarodowej.
Poinformował, że podczas spotkania był poruszony m.in. temat sytuacji na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, a także możliwości rozwoju współpracy między Euroazjatycką Unią Gospodarczą a Unią Europejską.
Nursułtan Nazarbajew wyraził nadzieję, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a UE.
– Rzeczpospolita Polska jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i handlowo-gospodarczych Kazachstanu w UE. Pomimo niełatwych warunków zewnętrznych wskaźniki wzajemnego handlu utrzymują stabilną dynamikę. (…) Uzgodniliśmy, że będziemy podejmować działania na rzecz rozwijania i pogłębiania kontaktów gospodarczych – powiedział prezydent Nazarbajew.
Jak relacjonował, podczas rozmowy omówiono udział polskich firm w kazachskich programach industrializacyjnych i dotyczących rozwoju infrastruktury. Według prezydenta Kazachstanu istnieją sprzyjające warunki dla współpracy w przemyśle maszynowym, rolnictwie, energetyce, przemyśle chemicznym i budownictwie.
Poinformował również, że Kazachstan znosi obowiązek wizowy dla obywateli państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Polski.
Czytaj również: Prezydent Kazachstanu od poniedziałku w Polsce, lider opozycji na wolności
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/Prezydemt.pl/PAP
1 komentarz
jubus
23 sierpnia 2016 o 13:39Zawsze optowałem za Kazachstanem, miałem jechać 2 razy na zaproszenie, niestety ani razu nie skorzystałem. Możliwości współpracy są ogromne, Polska mogłaby dzięki Kazachstanowi, nie tylko wejść „od tyłu” na rynek rosyjski czy białoruski, ale także na rynek chiński i rynki środkowoazjatyckie.