5 grudnia zakończył się trwający od 19 października proces w sprawie partyzantów z „Cywilnych Sił Samoobrony Białorusi”.
Jak informują działacze na rzecz praw człowieka, pięciu podsądnych oskarżono o próbę wysadzenia węzła komunikacyjnego rosyjskiej marynarki wojennej w Wilejce, zamach na propagandystę Ryhora Azaronkę oraz próbę zniszczenia sprzętu do pozyskiwania drewna w nadleśnictwie.
5 grudnia sędzia Siarhiej Jepikow skazał oskarżonego na następujące kary:
- Natalia Matwiejewa — 14 lat więzienia i grzywna w wysokości 400 jednostek bazowych (równowartość ok 23 tys. PLN),
- Wadim Gulewicz – 18 lat więzienia i grzywna w wysokości 600 jednostek bazowych (równowartość ok 34 tys. PLN),
- Kirył Aszurak — 13 lat więzienia i grzywna w wysokości 400 jednostek bazowych (równowartość ok 23 tys. PLN),
- Aleksiej Głotow – 20 lat więzienia i grzywna w wysokości 700 jednostek bazowych (równowartość ok 39,5 tys. PLN),
- Dmitrij Sosnowski – 20 lat więzienia i grzywna w wysokości 700 jednostek bazowych (równowartość ok 39,5 tys. PLN).
Według odczytanego w sądzie aktu oskarżenia, Gulewicz i Głotow „ubrani w mundury kamuflażowe i mając ze sobą broń palną i amunicję do aktu terrorystycznego przeniknęli na teren obiektu wojskowego (w Wilejce). Głotow zarejestrował urządzenia wybuchowe, które miały śmiertelny skutek w promieniu co najmniej 11 metrów. Po zamontowaniu przesunęli się na bezpieczną odległość.” Prokuratura miała ustalić, że Wadim Gulewicz „planował następnie udać się na terytorium Ukrainy w celu przeszkolenia do udziału w działaniach bojowych”. Został jednak zatrzymany w Brześciu 28 czerwca 2021 roku.
39-letnia Natalia Matwiejewa jest oskarżona o próbę zniszczenia sprzętu do pozyskiwania drewna w leśnictwie. Jak wynika z aktu oskarżenia, wieczorem 8 czerwca 2021 roku Matwiejewa wraz z domniemanym wspólnikiem, którym okazał się rozpracowujący ją funkcjonariusz sił bezpieczeństwa państwa, przybyła do gospodarstwa leśnego. Brała udział w produkcji koktajli Mołotowa, za pomocą których mieli podpalić sprzęt. Ale dzieła nie dokończyła, została zatrzymana przez wspólnika i oskarżona o „udział w działalności organizacji terrorystycznej” i „przygotowanie do aktu terrorystycznego” Kodeksu karnego.
32-letni mieszkaniec Lidy Dmitrij Sosnowski został zatrzymany 1 czerwca 2021 roku i oskarżony o zamach na białoruskiego propagandystę Ryhora Azaronka. Materiał z ataku można zobaczyć na filmie ONT, na którym Sosnowski jest nieuzbrojony. Podobno broń miał mu przekazać Głotow.
Dmytrij Sosnowski jest jedynym oskarżonym w „sprawie CSSB”, który nie przyznał się do winy, donoszą obrońcy praw człowieka. Podczas zeznań Sosnowski płakał i oświadczył, że został wplątany w rzekomą próbę zabójstwa Azaronka.
Powiedział też, że po zatrzymaniu siły bezpieczeństwa stosowały wobec niego przemoc i tortury, był zmuszany do napisania szczerego przyznania się.
Na pierwszej rozprawie oświadczył, że chce zrzec się obywatelstwa białoruskiego, bo „nie ma nic wspólnego z terroryzmem”.
W aktach sprawy znajduje się 15 tomów.
We wrześniu 2021 r. Dmitrij Sosnowski, Alaksiej Głotow, Natalia Matwiejewa, Wadim Gulewicz, Kirył Aszurak zostali wpisani na listę osób fizycznych zaangażowanych w działalność terrorystyczną.
ba za spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!