Parlament Europejski przyjął dzisiaj nową uchwałę legislacyjną w sprawie dyrektywy w sprawie identyfikacji i zajęcia mienia pochodzenia przestępczego, która umożliwi szybkie zamrożenie i konfiskatę tych pieniędzy na terenie UE. Poinformował o tym portal prasowy „Deutsche Welle”.
W dokumencie stwierdza się, że rosyjskie aktywa skonfiskowane w wyniku agresywnej wojny powinny stać się „zaczynem do odbudowy Ukrainy”.
W uchwale postuluje się także, aby Komisja Europejska opracowała zalecenia dotyczące wykorzystania skonfiskowanego majątku i mienia w celu uzyskania odszkodowań, restytucji i odszkodowań dla państw dotkniętych zbrodniami międzynarodowymi.
„Jeżeli majątek został skonfiskowany w związku z agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie lub z powiązanymi z nią zbrodniami (…), to majątek ten lub dochód netto z likwidacji takiego majątku powinien zostać przeznaczony na odbudowę Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu do uchwały.
Obecnie rosyjskie aktywa na Zachodzie są zamrożone, ale nie skonfiskowane. Oznacza to, że Rosja nie może zbyć tych aktywów, ale pozostaje ich właścicielem.
W krajach zachodnich w ostatnim czasie coraz częściej dyskutuje się o transferze zamrożonych rosyjskich aktywów lub przynajmniej dochodów z nich na Ukrainę. W najlepszym wypadku Ukraina będzie mogła z nich skorzystać już pod koniec tego roku – powiedział wicepremier ds. odbudowy – Minister Rozwoju Gmin, Terytoriów i Infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.
„Financial Times”, powołując się na urzędników europejskich, zauważył, że Unia Europejska mogłaby zapewnić Ukrainie pierwsze zyski z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej już w lipcu tego roku.
„Po miesiącach sporów pierwsza transza środków pieniężnych mogłaby zostać wypłacona już w lipcu, jeśli Bruksela uzyska zgodę państw członkowskich” – czytamy w artykule.
Opr. TB, www.dw.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!