Jak poinformowało Radio Watykańskie, papież Franciszek przyjął na audiencji nowego przewodniczącego Wydziału Relacji Zewnętrznych Cerkwi Patriarchatu Moskwy i Wszechrusi, metropolitę Antoniego. Objął on stanowisko w czerwcu zastępujac metropolitę Hilariona, który został odwołany i został przedstawicielem cerkwi Putina na Węgrzech.
To pierwsze d rozpoczęcia obecnej pełnoskalowej zbrodniczej inwazji Rosji na Ukrainę bezpośrednie spotkanie papieża Franciszka z przedstawicielem kontrolowanego w pełni przez Kreml i jego służby specjalne Patriarchatu Moskiewskiego. Ponadto, pod koniec marca Franciszek rozmawiał zdalnie z patriarchą Putina, Cyrylem.
Папа Римський зустрівся з митрополитом Московського патріархату https://t.co/NyCtDbnNMh #новини #ТСН pic.twitter.com/HQVV5FbiPk
— ТСН.ua (канал 1+1) (@tsnua) August 6, 2022
Papież niedawno mówił, w kontekście pytań o to, czy pojedzie na Ukrainę, że stan zdrowia nie pozwala mu intensywnie podróżować. Jednak potem Stolica Apostolska poinformowała, że we wrześniu papież pojedzie do Kazachstanu na zaproszenie prezydenta tego kraju Kassyma-Żomarta Tokajewa. W ramach wizyty planowane są spotkania z najwyższymi przywódcami Kazachstanu, a także udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Niektórzy obserwatorzy uważają, że w Kazachstanie może dojść do spotkania papieża Franciszka z zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchą Cyrylem. Ale nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia takiego spotkania.
Wcześniej papież w rozmowie z agencją Reuters inaczej mówił o mozliwej podroży do Kijowa.
– Możliwe, że kiedy wrócę z Kanady, uda mi się pojechać na Ukrainę – powiedział papież przed pielgrzymką do Kanady, z której już wrócił. – Chciałbym pojechać i chciałem jechać najpierw do Moskwy. Wymieniliśmy wiadomości o tym, bo myślałem, że jeśli rosyjski prezydent dałby mi małe okienko, by przysłużyć się sprawie pokoju.
Patriarcha Putina, Cyryl, mówił tymczasem że „wielu się dziś buntuje, także przeciwko naszej ojczyźnie. Wiemy jednak, że ojczyzna nikomu nic złego nie zrobiła”.
– Ale nie możemy zmienić siebie. Oczywiście wiele osób chciałoby, jak to się teraz mówi, przeformatować nas. Ale nie udało się! Chociaż w to przeformatowanie Rosji włożono tak ogromne wysiłki i środki. I była, i jest w swej istocie – Święta Rosja, dziedzictwo Świętej Matki Bożej. Niech Bóg sprawi, że tak będzie nadal – mówil Cyryl podczas uroczystości w jednej z cerkwi w Kalinigradzie. – Jeśli będziemy żyć według prawa Bożego, jeśli znajdziemy siłę do walki z naszymi namiętnościami i wadami, to Pan będzie naprawdę z nami. A dziś naprawdę potrzebujemy, by Bóg był z nami. A tu, na zachodniej granicy Rosji, jest to szczególnie odczuwalne.
Papież: Chcę pojechać do Kijowa, ale najpierw chciałem pojechać do Moskwy
Oprac. MaH, vaticannews.va, tsn.ua
1 komentarz
validator
6 sierpnia 2022 o 15:16Żenada. Jeden wart drugiego.