„Chiny zawsze budziły mój podziw swą wielkością. To nie tylko wielki kraj, ale wielka kultura i niewyczerpana mądrość” – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla wychodzącego w Hongkongu Asia Times. Zaznaczył, że nie należy obawiać się dialogu, a Chiny nie powinny zamykać się w sobie, mając wiele do dania innym.
Przed przypadającym w najbliższy poniedziałek, 8 lutego, chińskim Nowym Rokiem papież przekazał „najlepsze życzenia i pozdrowienia prezydentowi Xi Jinpingowi i całemu narodowi chińskiemu”: „Pragnę wyrazić nadzieję, iż nigdy nie zatracą oni historycznej świadomości, że są wielkim narodem, z wielką historią mądrości, i wiele mogą dać światu. Świat oczekuje na tę waszą wielką mądrość. Obyście w tym Nowym Roku z tą świadomością szli dalej, by pomagać i współpracować ze wszystkimi w trosce o nasz wspólny dom i o nasze narody” – powiedział Franciszek.
Jak informował na początku lutego „Corriere della Sera”, Stolica Apostolska i Chińska Republika Ludowa uzgodniły sposób mianowania nowych biskupów. To istotny przełom w relacjach obydwu stron, zerwanych przez Pekin w 1952 roku – podkreśla włoski dziennik, według którego rząd w Pekinie posyłałby do Watykanu kandydatów na biskupów, których mianuje Ojciec Święty. Uzgodnienie stanowisk nastąpiło podczas wizyty delegacji chińskiej w Rzymie. Negocjacje w tej sprawie zaczęły się jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI.
Papież Franciszek, gdyby mógł, natychmiast pojechałby do Chin – powiedział w październiku ub. roku watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Podkreślił, że podejmowane są starania, aby stało się to możliwe i że także dla dobra międzynarodowego odprężenia i pokoju na świecie bardzo ważne byłoby to, aby Chiny z racji swego obecnego i historycznego znaczenia, mogły znaleźć formę porozumienia i współpracy ze Stolicą Apostolską.
Chrześcijaństwo istniało w Chinach w różnych formach przynajmniej od czasów dynastii Tangów w VIII w. n.e. Po przejęciu władzy przez Komunistyczną Partię Chin w 1949 roku, katoliccy i protestanccy misjonarze zostali wydaleni z kraju, a samą religię zaczęto przedstawiać jako promowanie zachodniego imperializmu. W 1957 chiński rząd założył Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które odrzuciło zwierzchnictwo Watykanu i zaczęło ustanawiać swoich własnych biskupów.
Obecnie podejmowane starania mają na celu przywrócić jedność pomiędzy kościołami chińskimi. Zarówno Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, jak i kościół podziemny są poddawane prześladowaniom. Oba starają się utrzymywać relacje z Rzymem, a około 80% biskupów wyświęconych w Chinach jest uznanych także przez Watykan.
Szacuje się, że w Chinach około 12-14 mln katolików (dane za wikipedia.org), a chrzest przyjmuje rocznie około 2 mln Chińczyków.
Kresy24.pl/radiovaticana.va, Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!