Papież Franciszek spędził kilka minut na modlitwie za Ukrainę przed kopią ikony Matki Bożej Żyrowickiej , która została wystawiona w watykańskiej Auli Pawła VI podczas audiencji generalnej 11 stycznia 2023 r ., donosi „Vatican News”.
„Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, która jest zawsze w naszych sercach; wyraźmy naszą miłość, naszą bliskość i naszą modlitwę temu narodowi, który przeżywa wielkie cierpienia. A teraz spędzę kilka minut w ciszy, modląc się za ten drogi kraj i o pokój, przed ikoną Bogarodzicy Narodu, która jest czczona na Białorusi. Zapraszam do duchowego włączenia się w moją modlitwę” – powiedział Papież.
Następnie Franciszek zbliżył się do ikony Matki Bożej Żyrowickiej, którą białoruscy grekokatolicy czczą jako Cesarzową Narodu Białoruskiego. Ikona jest również droga ukraińskim wiernym.
19 września 1730 r. wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem został uroczyście ukoronowany koronami papieskimi przez metropolitę kijowsko-halickiego, arcybiskupa unickiego Atanazego Szeptyckiego. Była to (po Częstochowie, Trokach, Kodniu, Sokalu i Podkamieniu) szósta koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej w Rzeczypospolitej. Radziwiłłowie ofiarowali na ten cel złoto i drogocenne kamienie.
Słynący łaskami wizerunek, czczony na równi przez prawosławnych, rzymskich katolików i unitów, stał się celem licznych pielgrzymek. Do Żyrowic przybywali pątnicy z całego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz ziem Korony Polskiej, katolicy rzymscy i greccy oraz prawosławni. Nazywano je „litewską Częstochową”. Było to największe i najbardziej znaczące sanktuarium na tych terenach.
Oryginał żyrowickiej ikony Matki Bożej znajduje się w prawosławnym klasztorze męskim Wniebowzięcia NMP w Żyrowiczach, rejon słonimski. Święto Matki Bożej Żyrowickiej obchodzone jest co roku 7 maja.
ba na podst. vaticannews.va/be
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!