Członkowie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. zebrani na bilateralnej naradzie roboczej w dniu 24 stycznia 2019 r. w Rzeszowie, wobec zbliżającej się piątej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę i bezprawnej aneksji Krymu oraz Sewastopola, uznają za konieczne ponownie potwierdzić polsko-ukraińską wspólnotę ocen i poglądów na tę kwestię.
Zgodnie przypominamy, że w lutym 2014 r. miało miejsce naruszenie integralności terytorialnej suwerennej Ukrainy, a następnie, od marca 2014 r. nielegalna okupacja Krymu. Jeszcze raz wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i późniejszych działań mających na celu utrwalenie jej skutków. Krym pozostaje niezmiennie częścią terytorium Ukrainy.
Chcemy podkreślić znaczenie stanowiska zajętego przez społeczność międzynarodową sformułowanego
m.in.:
I. w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr28/262 z 27 marca 2014 r.,
- w potępieniu rosyjskiej agresji przez Radę Europejską z 3 marca 2014 r.,
- w Deklaracji Krymskiej 2 25 lipca 2018 r., ogłoszonej przez USA, do której dołączyła Polska, jednoznacznie opowiadającej się za odbudowaniem integralności terytorialnej Ukrainy.
Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę na szkodliwość postaw kompromisowych reprezentowanych przez część europejskich i światowych środowisk politycznych, działaczy kulturalnych i społecznych, którzy odwiedzając Krym i biorąc udział w przedsięwzięciach organizowanych przez rosyjską administrację okupacyjną na półwyspie, akceptują łamanie prawa międzynarodowego i stosowanie przemocy w stosunkach między państwami.
Z wielkim niepokojem obserwujemy pogarszanie się sytuacji na Krymie w związku z aneksją i okupacją, nierespektowaniem praw człowieka na tym terytorium: prześladowanie i zastraszanie oraz dławienie swobód Tatarów krymskich, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości. Domagamy się także uwolnienia ponad 70 więźniów politycznych — mieszkańców Krymu, bezprawnie pozbawionych wolności i więzionych w rosyjskich zakładach karnych.
Pragniemy zaznaczyć, że rosyjski atak w Cieśninie Kerczeńskiej na jednostki marynarki ukraińskiej stanowi kolejny akt agresji Rosji wobec Ukrainy i pokazuje brak woli Moskwy rozwiązania konfliktu drogą pokojową. Wyrażamy przekonanie, ze takie działania Rosji potwierdzają konieczność utrzymania stosowanych przez UE i USA sankcji wobec Rosji, a nawet ich wzmocnienia.
Przewodniczący polskiej części Forum Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego Jan Malicki
Przewodniczący ukraińskiej części Forum Parnterstwa Polsko-Ukraińskiego Witalij Portnikow
fot. Anton Hołoborodko, CC BY-SA 3.0
2 komentarzy
Jacek
12 lutego 2019 o 10:19A kiedy wspólna konferencja na temat ANEKSJI POLSKICH ZIEM ,WOŁYNIA ,MAŁOPOLSKI WSCHODNIEJ przez Rosję w 1939 roku ?
jerkras
17 marca 2019 o 16:38No właśnie, to już 80 lat jak mój dziadek musiał opuścić swoją ziemię w Kołomyi. Myślę ,że czas powrotu jego wnuków nadszedł. Wrócimy i będzie o nas głośno!!!!! Reszta kresowców też czeka i się doczeka. Innej opcji nie ma.