W Los Angeles w nocy z 12 na 13 marca odbyła się 95. ceremonia wręczenia Oscarów.
Film „Nawalny” w reżyserii kanadyjskiego reżysera Daniela Rohra zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.
Wraz z reżyserem nagrodę odebrali żona, córka i syn Aleksieja Nawalnego – Julia, Daria i Zachar .
„Mój mąż jest w więzieniu, bo mówi prawdę. Mój mąż siedzi w więzieniu tylko za obronę demokracji. Aleksiej, marzę o dniu, kiedy będziesz wolny i kiedy nasz kraj będzie wolny” – powiedziała Julia Nawalna.
Reżyser Daniel Rohr podziękował rodzinie polityka i śledczym Bellingcat Hristo Grozevowi i FBK Marii Pevchy .
„Dziękuję za odwagę. Cały świat jest z wami” – powiedział.
Premiera „Nawalnego” odbyła się w styczniu 2022 roku. Film jest kroniką wydarzeń związanych z otruciem rosyjskiego polityka w sierpniu 2020 roku, w tym leczenia i rehabilitacji Nawalnego w Niemczech, próby zbadania okoliczności zdarzenia oraz aresztowania polityka po powrocie do Moskwy.
Dokument otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu według opinii publiczności na amerykańskim festiwalu filmów niezależnych Sundance. Później film „Nawalny” został pokazany na amerykańskim kanale telewizyjnym CNN, brytyjskim kanale telewizyjnym BBC i serwisie streamingowym HBO Max. W lutym film zdobył nagrodę BAFTA, najważniejszą brytyjską nagrodę filmową.
Radio Svaboda przypomina, że w sierpniu 2020 roku Aleksiej Nawalny został otruty w Tomsku środkiem paralityczno-drgawkowym typu „Nowiczok”. Niezależni i zagraniczni śledczy i współpracownicy Nawalnego uważają, że byli w to zaangażowani oficerowie FSB.
Rosyjskie władze kategorycznie zaprzeczają.
Po wielomiesięcznym leczeniu i rehabilitacji w Niemczech Nawalny wrócił do Rosji w styczniu 2021 roku. Bezpośrednio po powrocie, przy kontroli paszportowej na lotnisku został zatrzymany i trafił najpierw do aresztu śledczego, a następnie do kolonii.
Po powrocie Nawalnego w Rosji odbyło się kilka masowych protestów, które jednak zakończyły się jedynie wtrąceniem wielu ludzi do więzień. Ponadto władze ostatecznie zniszczyły fundację antykorupcyjną Nawalnego i jego regionalne biura: zostały uznane za organizacje ekstremistyczne i zdelegalizowane. Dziesiątki współpracowników lidera opozycji opuściło Rosję, wielu usłyszało zarzuty; od ekstremizmu po udział nieletnich w działalności przestępczej.
Ukraińscy komentatorzy krytykują jednak decyzję o przyznaniu Oskara za Film „Nawalny”, zracając uwagę na imperialistyczne i szowinistyczne poglądy wyrażane w przeszłości przez Aleksieja Nawalnego.
Jednocześnie wskazują, że Akademia dwukrotnie odrzuciła prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o umożliwienie mu wystąpienia podczas ceremonii wręczenia statuetek.
oprac. ba za svaboda.org
2 komentarzy
qwe
13 marca 2023 o 11:11ciekawe kto i do kogo musi zadzwonic aby dostac oscara, to jest tak smieszna instytucja, ze glowa mala.
SS34
13 marca 2023 o 18:56banderowcy wściekli