Od 8 lutego 2023 r. ofiary naruszeń praw człowieka na Białorusi nie będą mogły składać skarg do Komitetu ONZ w związku z wypowiedzeniem przez Białoruś Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych.
„Możliwość składania indywidualnych skarg do Komisji jest niewątpliwie jedną z dróg, z której korzystało i korzysta wiele osób poszukujących sprawiedliwości. Pozbawienie ofiar tak ważnej szansy jest poważną i niepokojącą przeszkodą w ochronie praw człowieka zgodnie z Paktem” – skomentowała przewodnicząca Komitetu Photini Pazartzis.
Białoruś ratyfikowała Protokół Fakultatywny 30 września 1992 r. W ciągu ostatnich trzydziestu lat Komitet rozpatrzył setki skarg przeciwko Republice Białoruś w szerokim zakresie kwestii, od wolności słowa i prawa do pokojowych zgromadzeń po sprawiedliwy proces w sprawach dotyczących kary śmierci. Procedura ta przyczyniła się do rozwoju praktyki organów ścigania w sprawach ważnych dla Białorusi i innych uczestniczących państw
Ogłaszając decyzję o wypowiedzeniu, Białoruś nie przedstawiła konkretnych wyjaśnień i nie przeprowadziła żadnych konsultacji ze społeczeństwem obywatelskim i organizacjami pozarządowymi. Republika Białoruś jako czwartym państwem w historii i jedynym w XXI wieku, które wycofało się z Protokołu Fakultatywnego ratyfikowanego przez 117 państw.
Komitet odnotował, że decyzja o wystąpieniu z Protokołu wejdzie w życie 8 lutego 2023 r., trzy miesiące po otrzymaniu przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych stosownego zawiadomienia od Państwa-Strony.
Komitet będzie nadal przyjmował, rejestrował i analizował wszystkie skargi otrzymane przed tą datą. Wszystkie skargi rozpatrywane obecnie przez Komisję zostaną rozpatrzone. Ponadto sprawy, w których stwierdzono naruszenie praw skarżących, będą nadal rozpatrywane zgodnie z postanowieniami Regulaminu Komisji.
„Komitet ma nadzieję, że Republika Białoruś ponownie rozważy swoją decyzję w przyszłości i ponownie przystąpi do Protokołu Fakultatywnego, przywróci możliwość składania skarg, z której od dawna korzystają jej obywatele” – dodała Pazartzis. Podkreśliła, że Komitet pozostaje wierny duchowi współpracy i dialogu z państwami stronami Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych.
ba za news.un.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!