W mieście Ardagan we wschodniej Turcji, na terenie, gdzie znajdował się dawny cmentarz katolicki, zidentyfikowano doskonale zachowane ciało rosyjskiego oficera pochowanego w 1894 roku – podała 22 maja strona internetowa „Gazeta.ru”.
Początkowo ogłoszono, że to zwłoki rosyjskiego generała Hejmana. Rosjanie wysłali na miejsce specjalistę z rosyjskiego wojenno-historycznego archiwum, Olega Czestiakowa, by ekshumował i zidentyfikował ciało. Z rozmowy dziennikarza „Gazety.ru” z Czestiakowem wynika jednak, że to nie Hejman, ale podpułkownik Karol Rzepecki, pradziadek Danuty Siedzikówny „Inki” – informuje Instytut Pamięci Narodowej. Rosjanie opublikowali artykuł, nie mając świadomości, że był pradziadkiem bohaterki polskiego podziemia. W artykule mowa jest o jego dwóch córkach: Marii i Helenie. Helena była autorką pamiętnika, publikowanego we fragmentach w „Biuletynie IPN” nr 1/2017. Autor artykułu w „Gazeta.ru” pisze również o korespondencji między żoną podpułkownika a władzami wojskowymi. Ponieważ Rosjanie spodziewali się znaleźć w tym miejscu ciało generała Hejmana, zangażowali w poszukiwania wiele osób, które przetransportowali do Turcji. Czy sprawa nabrałaby rozgłosu, gdyby wiedzieli kogo znaleźli? – zastanawia się autor publikacji IPN.
Podpułkownik Karol Rzepecki był oficerem korpusu piechoty armii rosyjskiej. Służył w 20. pułku jako zastępca dowócy. Zmarł podczas przemarszu wojsk rosyjskich w Ardaganie w roku 1894. W armii rosyjskiej, pruskiej i austriackiej było w tamtym czasie wielu wysokich oficerów pochodzenia polskiego. Najlepszym przykładem jest Romuald Traugutt, dyplomowany pułkownik armii rosyjskiej, wykładowca w Wyższej Szkole Wojennej w Petersburgu, który przeszedł do historii jako dyktator Powstania Styczniowego – czytamy na internetowej stronie IPN.
Z artykułu w „Gazeta.ru” wynika, że Rosjanie niewiele wiedzą o patriotycznej tradycji rodu Rzepeckich i prześladowaniu członków tej rodziny po upadku Powstania Styczniowego.
Z archiwów rosyjskich wynika, że Rzepecki pochodził ze szlachty wołyńskiej, ale urodził się w Rewelu (dzisiejszym Tallinie). Uczył się w szkole podchorążych piechoty w Warszawie, a później służył w różnych miejscach Imperium Rosyjskiego.
Kresy24.pl/gdansk.ipn.gov.pl
3 komentarzy
KRAK
23 maja 2017 o 17:10Swoja droga Rosjanie zaczeli, i to nie od wczoraj, dbac o groby swych mniej lub bardziej znanych przedstawicieli porozrzucane po swiecie…. a dobrym przykladem jest grob rosyjskiego ministra spraw zagranicznych z czasow przelomu XVIII i XIXw, ksiecia… Czartoryskiego, polozony w Polsce.
Moze warto o tym mowic gdy „posluszni idioci” usiluja osmieszac polityke historyczna…. ktora dla nich moze istniec tylko o ile gloryfikuje ich nacje….
nato
23 maja 2017 o 23:21Tylko głupiec wierzy w to co napiszą ruskie media.
pol
25 maja 2017 o 11:29Tylko idiota ufa sowietom i ich kłamliwej propagandzie .