Od początku rosyjskiej agresji w lutym ub. roku Ukraina wyeksportowała towary o wartości 44,1 mld dolarów i wadze 99,8 mln ton. Jak poinformował na Facebooku wiceminister gospodarki i przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kaczka, jest to pierwszy rok, w którym wielkość eksportu i logistyki wysunęła się na pierwszy plan.
„W normalnych warunkach dane dotyczące handlu mogą wydawać się katastrofalne, ponieważ wartość eksportu jest o 35% mniejsza niż w 2021 r. A fizyczne wolumeny spadły o 38,4%. Niemniej jednak w czasie wojny jest to wyczyn: wyeksportować w obliczu blokady portów i ciągłych ataków na infrastrukturę prawie 100 mln ton produktów (z czego 16,3 mln ton – przez korytarz zbożowy)” – wyjaśnił.
Wśród towarów, jeśli chodzi o zyski (i objętość), prym wiedzie kukurydza. Jej eksport wyniósł 24,99 mln ton, o wartości 5,94 mld dolarów, czyli o 1% więcej niż w 2021 roku.
Na drugim miejscu jest olej słonecznikowy – 5,46 mld dolarów. Spadek w stosunku do 2021 r. w zyskach – o 14,4%, a ilościowo o 16,3% (4,29 mln ton).
W tym samym czasie na listę dziesięciu najważniejszych towarów eksportowych trafiły nasiona słonecznika.
„Wyeksportowaliśmy 2,7 miliona ton o wartości 1,25 miliarda dolarów. To 33 razy więcej niż w zeszłym roku. To ilość, której zakłady wytwórcze nie były w stanie przetworzyć” – poinformował.
Chociaż ruda żelaza pozostała na szczycie surowców eksportowych – 23,9 mln ton o wartości 2,9 mld dolarów – to straciła 45,9% wolumenu i 57,8% wartości. Powodem jest to, że porty morskie dla rudy i innych towarów przemysłowych są nadal zamknięte, a ceny i popyt spadają z powodu obaw przed recesją.
Ukraina wyeksportowała o 44% mniej pszenicy – 11,2 mln ton, o wartości 2,6 mld dolarów.
Jeden z tradycyjnych liderów w eksporcie przemysłowym – druty izolowane: jego eksport wyniósł 1,32 mld dolarów. To o 16,4% mniej niż w 2021 r., co wiąże się również ze spadkiem eksportu o 13,6%.
Kolejne w rankingu – półfabrykaty stalowe i wyroby walcowane na gorąco, określają całą tragedię zniszczenia przez Rosjan ukraińskiego hutnictwa. Spadek wolumenów eksportu za miniony rok to 72%. Łączny wolumen eksportu półproduktów to 1,9 mln ton o wartości 1,1 mld dolarów, a wyrobów walcowanych na gorąco – 1,3 mln ton o wartości 1 mld dolarów.
Pod względem geograficznym 63% eksportu trafiło do UE (27,9 mld dolarów). Przede wszystkim do Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec i in.
Poza UE ukraiński eksport trafił do Turcji (2,9 mld dolarów), która okazała się największym rynkiem eksportowym, wyprzedzając Chiny (2,46 mld dolarów). Ale jednocześnie eksport do Turcji w ciągu roku spadł o 29%, a do Chin o niebotyczne 69%.
Import zmniejszył się o prawie połowę wolumenu, ale tylko o 19,6% pod względem wartości.
Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego przewidywał, że w 2022 roku ukraińskie wpływy z eksportu produktów rolnych wyniosą ok. 23,3 mld dolarów, czyli o 16% mniej niż w 2021 roku.
22 lipca Ukraina i Rosja, za pośrednictwem Turcji, podpisały odrębne porozumienia z ONZ w sprawie przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. 1 sierpnia pierwszy od 24 lutego statek z ukraińską żywnością wypłynął z Odessy.
14 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina może rozszerzyć korytarz zbożowy.
17 listopada okazało się, że realizacja „inicjatywy zbożowej” została przedłużona o kolejne 120 dni.
W grudniu 2022 roku Ukraina weszła na nowe rynki eksportowe.
Opr. TB, www.facebook.com/taras.kachka
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!