1 lipca wchodzą w życie umowy między Białorusią a Unią Europejską o readmisji i ułatwieniach wizowych. Oznacza to, że koszt krótkoterminowych wiz Schengen dla Białorusinów został obniżony z 80 do 35 euro.
Koszt „Schengen” spadł – i dla naszych sąsiadów to ogromna ulga, ale kraje UE nie spieszą się z otwarciem granic dla Białorusinów, pisze Tut.by.
Umowy zostały podpisane 8 stycznia 2020 r. w Brukseli. 29 maja do Mińska przyszło z Brukseli oficjalne powiadomienie o zakończeniu formalnej procedury ratyfikacyjnej.
Umowa wizowa dotyczy krótkoterminowych zezwoleń na podróż, tj. do 90 dni w dowolnym okresie 180-dniowym.
Przewiduje ona, że niektóre kategorie podróżnych zostaną zwolnione z opłat; dziennikarze, osoby niepełnosprawne, studenci, dzieci poniżej 12. roku życia oraz przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego).
Skróci się też okres oczekiwania na wizę, bo konsulaty będą zobowiązane rozpatrzyć wniosek wizowy w 10 dni kalendarzowych (max. do 30 dni). Jeśli wniosek wymaga dodatkowej weryfikacji, okres ten można wydłużyć do 30 dni. Z drugiej strony można go skrócić do dwóch dni roboczych „w pilnych przypadkach”. Ale wtedy opłata wizowa wyniesie 70 euro.
Tak jak teraz podróżni będą musieli uzasadnić cel podróży. Ale dla wielu kategorii osób lista niezbędnych dokumentów zostanie zmniejszona. Będzie to dotyczyć na przykład biznesmenów, kierowców w transporcie międzynarodowym, dziennikarzy, osób podróżujących w celach naukowych lub twórczych. Możliwe jest również wydawanie wiz wielokrotnego wjazdu ważnych przez okres jednego roku lub pięciu lat.
Tymczasem z powodu pandemii koronawirusa, pod koniec marca Unia Europejska zamknęła granice zewnętrzne i nie spieszy się z ich otwarciem dla wszystkich. 30 czerwca opublikowano listę krajów, których obywatele będą mogli wjeżdżać od 1 lipca do UE. Ani Białorusi ani Ukrainy na niej nie ma, ale lista ma być weryfikowana co dwa tygodnie.
UE jest gotowa wpuścić tylko obywateli tych krajów, w których liczba nowych przypadków COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni jest zbliżona lub mniejsza od średniej UE. Na przykład możesz przyjechać na Litwę, jeśli wskaźnik zachorowalności w ciągu ostatnich 14 dni wynosi 15–25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców (i jeśli do 15 przypadków samoizolacja nie jest wymagana, 15–25 przypadków samoizolacja wynosi na 14 dni). Niestety, na Białorusi w ciągu ostatnich dwóch tygodni ten wskaźnik wynosi 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.
Przypomnijmy, że obywatele UE mogą odwiedzać Białoruś bez wizy i przebywać tam przez okres do 30 dni. Warunkiem jest wjazd przez lotnisko w Mińsku.
ba na podst. tut.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!