Miłośnicy i miłośniczki fotografii, podróży i historii — wszyscy oni znajdą coś dla siebie wśród fotografii Witolda Marczewskiego. Na wystawie towarzyszyć będą mogli pasjonującemu się fotografią inżynierowi elektrykowi w licznych podróżach i fotograficznych przygodach — napisano na stronie „Domu Spotkań z Historią”.
Wśród wielu prezentowanych na wystawie fotografii Marczewskiego widzowie będą mogli obejrzeć reprodukcje dzieł wykonanych w Azerbejdżanie, gdzie autor przeniósł się wraz z żoną i synem do Baku około 1909 roku. Jak ustaliły kuratorki wystawy Anna Brzezińska i Barbara Roszuk Galus pracował tam w kolejnych latach jako inżynier elektryk, kierownik Instytutu Kalibracji Elektrycznej oraz kierownik Urzędu Miar i Wag, jednocześnie podróżując po kraju. Zachowały się z tego okresu m.in. zdjęcia przedstawiające pola naftowe na przedmieściach Baku, a także z konfliktu ormiańsko-azerskiego w 1918 roku. Marczewskiemu towarzyszył aparat również wydarzeniom, jakie miały miejsce w Kijowie, w czasie protestów na Chrzeszczatyku ok. 1918-1919.
„Z 1400 zdjęć inżyniera , które do tej pory zostały zdigitalizowane wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii, kuratorki — Anna Brzezińska i Barbara Roszuk-Galus — wybrały ponad sto fotografii” inżyniera Witolda Marczewskiego.
Wystawę można oglądać w „Domu Spotkań z Historią” przy ulicy Karowej 20 w Warszawie do 25 września 2022 roku. Na miejscu można również zakupić album prezentujący część zdjęć z wystawy Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego.
Kresy24
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!