Polska przyjęła po 2020 roku 15 tys. uchodźców politycznych z Białorusi, poinformował o tym szef polskiego MSZ Mariusz Kamiński na Europejskiej Konferencji na temat Zarządzania Granicami, organizowanej wspólnie przez Polskę, Litwę, Austrię i Grecjęw Wilnie – informuje polskieradio24.pl.
Mariusz Kamiński stwierdził, że w swoich działaniach na granicy „postsowiecki reżim Aleksandra Łukaszenki, kierował się pragnieniem zemsty na Polsce, Litwie i Łotwie za wsparcie jakiego udzielamy opozycji białoruskiej, z opiekę nad uchodźcami politycznymi”.
– Tylko w Polsce po roku 2020, kiedy (na Białorusi – red.) doszło do wielkich protestów społecznych i represji po sfałszowanych wyborach, przyjęliśmy około 15 tysięcy uchodźców politycznych z Białorusi – poinformował Mariusz Kamiński.
W ocenie szef MSWiA „dyktator chciał zdestabilizować sytuację w naszych krajach, ale tak naprawdę jego cele były dalej idące”. – Musiał pamiętać rok 2015 i kilkadziesiąt tysięcy migrantów, nie uchodźców, którzy szturmowali nasze granice, to miał być początek. Gdyby oni przeszli, mielibyśmy do czynienia z setkami tysięcy. Jego cel był jasny: chciał uznania międzynarodowego swojej nielegalnej prezydentury, chciał rozpoczęcia rozmów z Unią Europejska i chciał cofnięcia sankcji – powiedział minister
– Chciał to wymusić szantażem, używając zwabionych na Białoruś nielegalnych migrantów, stwarzając wrażenie, że za chwilę dojdzie do kolejnego wielkiego kryzysu migracyjnego na terenie UE – podkreślił Mariusz Kamiński.
W spotkaniu uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw strefy Schengen, a także przedstawiciele unijnych instytucji i agencji (w tym m.in. Komisji Europejskiej, Europolu, Frontexu, Europejskiej Agencji Azylowej oraz Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej). Przed obradami ministrowie wizytowali litewsko-białoruską granicę, stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.
W trakcie obrad szef polskiego MSWiA podkreślił potrzebę wzmocnienia wspólnych wysiłków na rzecz ochrony granic zewnętrznych Wspólnoty. W obecnej sytuacji, gdy nielegalna migracja stała się instrumentem politycznym, stanowiącym jedno z zagrożeń dla bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej, Polska uznaje za priorytetową konieczność skutecznej kontroli na całej długości granicy zewnętrznej UE, w tym ustanowienie barier fizycznych. Wszystkie granice zewnętrzne muszą być chronione na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, aby zapewnić integralność i sprawne funkcjonowanie strefy Schengen.
W kontekście skutecznego reagowania na ataki hybrydowe, wykorzystujące migrację w celu zdestabilizowania sytuacji w Unii Europejskiej, minister Mariusz Kamiński wskazał na potrzebę wprowadzenia wspólnych rozwiązań na poziomie prawa UE. Mają one zapewnić możliwość efektywnego i szybkiego działania oraz podjęcia zdecydowanych środków w walce z zagrożeniami. Przedstawione w grudniu 2021 r. propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej w opinii Polski w niewystarczającym stopniu uwzględniają wnioski wyciągane z obecnej sytuacji. W trakcie spotkania podkreślano także konieczność zintensyfikowania unijnej współpracy z państwami trzecimi, w celu skutecznej realizacji powrotów migrantów do kraju pochodzenia.
16 uczestników Europejskiej Konferencji nt. Zarządzania Granicami podpisało wspólne oświadczenie ministerialne, w którym deklarują współpracę w zakresie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej.
oprac. ba za polskieradio24.pl/MSWiA
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!