W tym roku – Roku Powstań Śląskich – główne obchody Święta Wojska Polskiego oraz defilada odbędą się 15 sierpnia w Katowicach.
Decyzja została podjęta ze względu na niezwykle doniosłe znaczenie powstań śląskich dla historii Polski.
W ramach obchodów tej rocznicy, Andrzej Duda m.in. przyjmie defiladę „Wierni Polsce”, a także weźmie udział w XI uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.
Uroczystości z udziałem Prezydenta rozpoczną się w czwartek o godzinie 10.15 w Parku Powstań Śląskich, gdzie Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem poświęconym powstańcom. Następnie, o 10.30, weźmie udział w mszy św. w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza w Katowicach.
W południe Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczy nominacje generalskie i odznaczenia. Uroczystość odbędzie się na placu Bolesława Chrobrego.
Defilada „Wierni Polsce”, będąca częścią obchodów Święta Wojska Polskiego w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich, rozpocznie się o 13.40 na ul. Bagiennej w Katowicach, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.
LĄDOWA CZĘŚĆ DEFILADY
W pieszej części defilady zobaczymy maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.
Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.
Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej, pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.
POWIETRZNA CZĘŚĆ DEFILADY
Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.
Przejedzie następnie al. W. Roździeńskiego, przez Rondo gen. J. Ziętka, al. W. Korfantego w stronę Ronda Pętli Słonecznej. W przemarszu weźmie udział 2600 żołnierzy i 185 jednostek sprzętu wojskowego. Nad miastem przeleci zaś 60 statków powietrznych. Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego i armii sojuszniczych, do udziału w defiladzie zostali zaproszeni także śląscy górnicy.
ba na podst. prezydent.pl/fot. Jakub Szymczuk /KPRP/ Ministerstwo Obrony Narodowej
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!