11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Ten moment świętujemy do dzisiaj jako symbol odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 lata rozbiorów.
Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 r., po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Główne uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Małżonki Agaty Kornhauser–Dudy odbędą się w południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Rano Prezydent złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.
Następnie w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe.
Później Andrzej Duda z Małżonką udadzą się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza święta za Ojczyznę.
W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie Prezydent RP wygłosi wystąpienie.
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
11 listopada 2024 r., z okazji Narodowego Święta Niepodległości, swoje podwoje dla zwiedzających otworzy Senat. Goście, oprowadzani przez senackich przewodników, będą mogli zwiedzić siedzibę Izby wyższej polskiego parlamentu, a także wziąć udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych atrakcjach o tematyce patriotycznej. Podczas Dnia Otwartego z gośćmi Senatu spotka się marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Zwiedzający będą mogli zobaczyć gabinet marszałek Senatu, a także miejsca, gdzie na co dzień pracują senatorowie, m.in. salę obrad plenarnych i sale posiedzeń komisji czy hol, w którym odbywają się konferencje prasowe.
Goście będą mogli również obejrzeć wystawę poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi, zorganizowaną z okazji ustawionego przez Senat w 2024 roku tego wybitnego pisarza. Dla gości przygotowano materiały edukacyjne i wydawnictwa popularyzatorskie dotyczące Senatu i jego działalności. Będzie też punkt „Adoptuj książkę”, w którym zwiedzający otrzymają książki z zasobów Kancelarii Senatu.
Kwestie organizacyjne: obywatele wchodzą do parlamentu za okazaniem dowodu tożsamości przez Biuro Przepustek Straży Marszałkowskiej. Wejście jest możliwe między 10.00 a 16.00. Trasa zwiedzania wiedzie przez budynek Sejmu, a następnie Senatu.
ba prezydent.pl/senat.gov.pl
1 komentarz
Enricco
Author Enricco acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Enricco acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
11 listopada 2024 o 12:09The Real Person!
The Real Person!
To w Polsce zaczął się antysowiecki ferment i nowy prezydent musi być wyraziście antysowiecki, czyli Mr Sikorsky.