W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) o godz. 9.30 Ambasador RP Urszula Doroszewska wraz z attaché obrony ppłk Piotrem Sadysiem złożyli kwiaty na cmentarzu na Rossie na grobie Sergiusza Kościałkowskiego.
Kolejnym elementem święta będzie piąta wileńska edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, o którym piszemy więcej tutaj.
W dniu 4 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie pokazana wileńska premiera filmu „Milczące Pokolenie” oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Domańskim. Wydarzenie odbędzie się o godz. 14.00 w Ambasadzie RP w Wilnie (ul. Šv. Jono 3).
„Milczące Pokolenie” jest filmem pokazującym skąd bierze się w młodych ludziach potrzeba patriotyzmu i jego okazywania, jest też próbą odpowiedzi na pytania: Jak głęboką wyrwę w rodzinie może spowodować milczenie? Jak czuje się syn, bądź córka dopiero po wielu latach dowiadujący się o przeszłości swoich rodziców? Jakie emocje targają rodzicem, który przez ponad pół wieku nosił w sobie historię, której nie mógł opowiedzieć nikomu – zwłaszcza najbliższym, bo bał się o ich życie?
W filmie „Milczące Pokolenie” poznajemy mjr Danutę Szyksznian-Ossowską – łączniczkę Okręgu Wileńskiego AK. W 1944 została schwytana przez NKGB i trafiła najpierw do więzienia na Łukiszkach w Wilnie, gdzie była torturowana, później spędziła rok w łagrze. Wyniszczona pracą w obozie i torturami, jako 19-letnia dziewczyna trafiła po wojnie na ziemie odzyskane. Przez lata nie mogła znaleźć pracy, była inwigilowana i zastraszana przez bezpiekę.
Znaczna część zdjęć do filmu powstawała w Wilnie w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, w dawnym budynku siedziby Gestapo, NKWD i KGB.
W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
zw.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!