W Bredzie w Holandii już od kilku dni, także z udziałem polskich weteranów, trwają obchody 75. rocznicy wyzwolenia miasta z rąk Niemców przez 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez pochodzącego ze Szczerca koło Lwowa generała Stanisława Maczka. Dziś kulminacyjny dzień obchodów, z udziałem m.in. prezydenta Polski Andrzeja Dudy i króla Niderlandów Willema-Alexandra. Na ten jeden dzień, gdy przypada też mecz w Pucharze Holandii, miejscowy klub piłkarski NAC Breda zmienił nazwę swojej areny na „Stanisław Maczek Stadion”.
Prezydent Andrzej Duda oraz Król Willem-Alexander między innymi odebrali dziś ze schodów ratusza w Bredzie paradę z okazji 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy. – Mając na uwadze motto „o naszą i waszą wolność” Polacy walczyli zaciekle przeciwko Niemcom prawie wszędzie w Europie. Od pierwszego do ostatniego dnia tej straszliwej wojny – mówił Andrzej Duda, przywołując historyczne wydarzenia i działania żołnierzy gen. Maczka. Walczyli w ramach 10. Brygady Kawalerii Pancernej już we wrześniu 1939 roku, a potem ewakuowali się do Francji, gdzie walczyli podczas kampanii francuskiej w 1940 i 1 sierpnia 1940 roku wylądowali w Normandii i przeszli z aliantami szlak bojowy przez Francję, Belgię i Holandię aż do Dolnej Saksonii w Niemczech. Dodajmy, że gen. Stanisław Maczek był dowódcą, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy.
– Cześć poległym! Niech żyje pamięć o bohaterskich wyzwolicielach! – zakończył wystąpienie prezydent RP. Więcej na temat uroczystości w Bredzie tutaj.
Miejscowy klub futbolowy NAC Breda rozgrywa dziś spotkanie Pucharu Holandii z klubem FC Emmen. Mecz stał się okazją do uczczenia polskich żołnierzy i ich dowódcy.
???#Dzieki #NACpraat #NACemm pic.twitter.com/so4Ytd1TFW
— NAC Breda ?? (@NACnl) October 29, 2019
W oświadczeniu klubu czytamy:
„29 października 1944 r. Miasto Breda zostało oficjalnie wyzwolone przez wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dzięki tej interwencji, w której użyto nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się wiele charakterystycznych elementów miasta. Wielu żołnierzy z tej dywizji, którzy zginęli podczas wojny i po niej, zostało pochowanych na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie, położonym przy ulicy Ettensebaan. Co więcej, Breda ma wiele wpływów polskich i wciąż mieszka w niej wielu krewnych polskich żołnierzy.
Dlatego podczas meczu NAC – FC Emmen chcemy wspominać wyzwolenie Bredy i wyrazić naszą wdzięczność tym, którzy oddali życie i je ryzykowali dla wyzwolenia naszego miasta. Kibice z Breda Locos od tygodni są zajęci wielkim hołdem dla polskich wyzwolicieli, którzy zejdą z trybun przed meczem. Ponadto symbolicznego rozpoczęcia tego meczu dokonają krewni dwóch polskich żołnierzy, którzy wyzwolili Bredę. Ponadto nazwa stadionu NAC została symbolicznie przemianowana na Stadion Stanisława Maczka specjalnie na ten dzień.”. Podczas meczu również kibice zaprezentowali specjalną rocznicową oprawę. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, prezydent.pl, weszlo.com, twitter.com/NACnl
fot. twitter.com/NACnl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!