Związek Chłopów i Zielonych, który wygrał wybory parlamentarne na Litwie, rozważa nowy pomysł na zapisywanie nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości.
Partia zastanawia się nad możliwością zapisywania obu wersji nazwiska – litewskiej i oryginalnej – na stronie podstawowej paszportu, jednakże w rejestrach w dalszym ciągu figurowałby wyłącznie wariant litewski nazwiska.
Pomysłodawcy spodziewają się, że w ten sposób zaspokoją potrzeby Polaków na Litwie, by ich nazwiska zapisywać w dokumentach w oryginale.
Eksperci twierdzą, że byłby to krok ku polepszeniu relacji z Polską, z kolei prawnicy litewscy sprzeciwiają się pomysłowi wskazując na jego możliwą sprzeczność z Konstytucją Litwy.
Lider Związku Chłopów i Zielonych Ramūnas Karbauskis powiedział dla agencji BNS, że obecnie rozważana jest możliwość zapisywania na stronie podstawowej paszportu dwóch wersji nazwiska. Obie formy nazwiska miałyby być zapisywane przez ukośnik, np.: Mackevič/Mackiewicz.
„Mówiliśmy o wpisaniu na pierwszej stronie, ale w rejestrach figurowałaby wyłącznie wersja litewska” – powiedział dla BNS Ramūnas Karbauskis.
Doprecyzował, że pomysł obejmuje jedynie litery alfabetu łacińskiego, nie cyrylicę.
Oryginalna pisownia nazwisk jest kwestią ważną nie tylko dla Polaków na Litwie, ale też Litwinek, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Na Litwie przepisy przewidują jedynie litewski zapis nielitewskich nazwisk. W ostatnich latach sytuacja zaczęła ulegać zmianie, bowiem sądy na Litwie już w kilku przypadkach zezwoliły na wpisanie liter „w” i „x” w litewskich dokumentach urzędowych.
Sądy stoją na stanowisku, że przymusowa lituanizacja nazwisk może powodować nieproporcjonalne niedogodności, ograniczać życie rodzinne i osobiste.
Krytycy uważają, że zezwolenie na oryginalny zapis godności obywateli Litwy nielitewskiego pochodzenia pomniejszy status języka państwowego.
Sąd Konstytucyjny długie lata twierdził, że na stronie głównej paszportu możliwy jest wyłącznie zapis litewski nazwiska, zaś zapis oryginalny mógłby być umieszczany na dalszych stronach dokumentu. Przed kilkoma laty sąd nieco złagodził pozycję i stwierdził, że zasady zapisywania nazwisk mogą być korygowane na wniosek Państwowej Komisji Języka Litewskiego.
Kandydat na premiera Saulius Skvernelis Polskę określił mianem „partnera strategicznego” i wskazał na konieczność resetu relacji polsko-litewskich.
Kresy24.pl za l24.lt/pl
1 komentarz
W.Litwin
22 listopada 2016 o 07:33W Konstytucji nie ma nic o „zapisywaniu”.
Jest za to:
Artykuł 37
Obywatele przynależni do wspólnot narodowościowych mają prawo do pielęgnowania swego języka, kultury i obyczajów.