Zdaniem zaprzysiężonego dziś premiera Sauliusa Skvernelisa, obywateli nie można dzielić na godnych zaufania i niepewnych, dlatego partie polityczne muszą wspólnie wypracować kompromis w kwestii podwójnego obywatelstwa.
Liberalizacja prawa może być dokonana wyłącznie w drodze referendum: większość obywateli Litwy musiałaby się zgodzić na zmianę stosownego zapisu w Konstytucji RL.
„Taki przykład: dzielenie, czy ktoś, kto wyjechał do Rosji lub mieszka w Rosji, jest godzien zaufania i może być obywatelem Litwy – to sprawa bardzo delikatna. Myślę, że musimy wypracować mechanizm, jak nie dzielić potencjalnych obywateli na lepszych i gorszych” – powiedział Saulius Skvernelis podczas spotkania z sejmową opozycyjną frakcją Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów.
Zdaniem premiera, wszystkie siły polityczne powinny wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie, w przeciwnym wypadku „nadal będziemy tracili naszych obywateli”.
Skvernelis uważa, że referendum w sprawie uprawomocnienia na Litwie możliwości posiadania obywatelstwa dwóch lub nawet więcej państw powinno się odbyć podczas z wyborami.
Część druga artykułu 12 Konstytucji Litwy głosi, że „za wyjątkiem przewidzianych pojedynczych przypadków, nikt nie może być jednocześnie obywatelem RL oraz obywatelem innego państwa”. Podwójne obywatelstwo mogą posiadać tylko te osoby, które opuściły Litwę przed 1990 rokiem oraz ich potomkowie, jak też osoby, którym obywatelstwo nadane zostało automatycznie, czyli przez zawarcie związku małżeńskiego z obywatelem innego kraju oraz przez urodzenie, gdy co najmniej jeden z rodziców jest obywatelem Litwy. Zachować litewskie obywatelstwo mogą również dzieci obywateli Litwy, które urodziły się za granicą.
Sąd Konstytucyjny wyjaśnił, że liberalizacja prawa może być dokonana wyłącznie w drodze referendum: większość obywateli Litwy musiałaby się zgodzić na zmianę stosownego zapisu w Konstytucji RL.
13 grudnia sejm Litwy zaaprobował program rządu Sauliusa Skvernelisa. Poparło go 86 posłów, trzej głosowało przeciwko, 40 – wstrzymało się od głosu. Następnie odbyło się zaprzysiężenie rządu: premiera i 14 ministrów. Jest to XVII rząd od momentu odzyskania przez Litwę niepodległości.
Kresy24.pl za l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!