Władze Litwy, planujące przywrócić powszechną służbę wojskową i do 2030 roku utworzyć w Siłach Zbrojnych pełnoetatową dywizję, pilnie szukają dodatkowych środków finansowych na obronność. Jedną z propozycji jest wprowadzenie nowego podatku na obronę.
„Obrona narodowa jest finansowana z pieniędzy podatników”
– przypomina przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa i Obrony Sejmu (Seimas) Litwy Laurynas Kasčiūnas, inicjator przyjęcia nowego podatku.
Poseł dodał, iż
„każdego roku nasze wydatki na obroną rosną, ale w dłuższej perspektywie, mając większe ambicje, na przykład wprowadzenie powszechnego poboru, budowę własnej dywizji i systemu obrony powietrznej, czy zakup czołgów, musimy mieć dodatkowe zasoby finansowe”.
W 2023 roku litewskie wydatki na obronę wyniosły 2,52 procent PKB; w tym roku na ten cel przewidziano 2,75 procent PKB. Niektórzy eksperci mówią jednak, że Litwa na obronę powinna wydawać co najmniej 3 procent!
O potrzebie znalezienia nowych źródeł finansowania zaczęto mówić pod koniec grudnia ubiegłego roku. W poniedziałek, 29 stycznia, z inicjatywy premier Ingridy Šimonytė odbędzie się pierwsze formalne spotkanie w tej sprawie z udziałem liderów partii, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych.
Na razie żaden z przywódców Litwy jak i liderów czołowych partii politycznych w kraju nie kwestionuje potrzeby zwiększenia finansowania obronności. Problem polega na tym, że porozumienie należy osiągnąć szybko, a nie będzie to łatwe, gdyż ten rok na Litwie jest rokiem wyborczym. W maju odbędą się wybory prezydenckie, w czerwcu do Parlamentu Europejskiego, a w październiku wybory parlamentarne.
Jak przyznaje Laurynas Kasčiūnas:
„Nie będzie to łatwe. Jeżeli nie uda się porozumieć w sprawie podatku, który obowiązywałby już od 2025 roku, będziemy szukali innych sposobów i możliwości, na przykład zaciągnięcie pożyczki”.
Obecnie litewskie Siły Zbrojne liczą 11,5 tys. żołnierzy zawodowych, 5,2 tys. żołnierzy służby ochotniczej i 3,8 tys. poborowych. Ponad połowę stanowi personel wojsk lądowych, który ma być trzonem powstającej dywizji.
RES na podst. bns.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!