Dyskryminacja nauczycieli języka polskiego ze strony białoruskich władz oświatowych oraz szereg innych problemów było w centrum uwagi uczestników IV Forum Oświaty Polskiej, które odbyło się 11 października w Mińsku.
Forum zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Mińsku, a obrady poprowadził Marek Pędzich, kierownik Wydziału Konsularnego polskiej placówki dyplomatycznej w stolicy Białorusi. Po raz pierwszy od kilku lat w obradach Forum Oświaty Polskiej uczestniczył przedstawiciel białoruskich władz oświatowych – wice szefowa Departamentu ds. Ogólnej Średniej Edukacji w Ministerstwie Edukacji RB Irina Karżowa.
To do pani Karżowej uczestnicy konferencji zgłaszali najwięcej pretensji, dotyczących polityki państwa białoruskiego wobec inicjatyw oświatowych mniejszości polskiej na Białorusi.
Według Iriny Karżowej zmiany, które proponuje strona białoruska nie ograniczą mniejszościom narodowym edukacji w języku ojczystym. Czyżby? projekt zakłada, że w szkołach mniejszości narodowych przedmioty takie jak historia, geografia, nauka o społeczeństwie oraz człowiek i świat, wykładane będą po rosyjsku lub białorusku. Na życzenie uczniów lub ich rodziców, w jednym z języków państwowych mogą być wykładane również inne przedmioty. Zgodnie z projektem ustawy oświatowej uczniowie będą zdawać egzaminy końcowe po rosyjsku lub białorusku. Irina Karżowa powiedziała, że białoruski resort edukacji przygotowując zmiany, wzorował się na doświadczeniach litewskich. Urzędniczka podkreśliła, że nowelizacja ustawy jest na razie na etapie projektu, a ostateczny jej kształt nie został jeszcze zatwierdzony.
O tym, że Związek Polaków na Białorusi prowadzi zbieranie podpisów pod protestem przeciwko dyskryminującym mniejszość polską zmianom w ustawie oświatowej powiedziała na Forum przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys. Przedstawiciele polskiej mniejszości wyrażają obawy, że konsekwencją zmian w ustawie może być spadek liczby uczniów w szkołach z polskim językiem nauczaniaw Grodnie i Wołkowysku.
Gośćmi IV Forum Oświaty Polskiej w Mińsku byli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. Przygotowali oni między innymi prezentację na temat metod nauczania języka polskiego przez zabawę.
Obrady zakończył Ambasadora RP w Mińsku Leszka Szerepka, który podziękował uczestniczącym w Forum polskim działaczom oświatowym i nauczycielom za pielęgnowanie na Białorusi polskiego języka i kultury, a także za kultywowanie polskich tradycji i obyczajów.
Kresy24.pl za znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!