Jak wczoraj pisaliśmy, w Moskwie aresztowany został przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa były dziennikarz specjalizujący się w tematyce wojskowej, a obecnie doradca szefa rosyjskiej agencji kosmicznej, Iwan Safronow młodszy. Jak podano,, został oskarżony o zdradę kraju na rzecz NATO. Nie przyznaje się do winy. Adwokat Safronowa Iwan Pawłow ujawnił, że jego klienta oskarżono o przekazanie w 2017 roku informacji Czechom o sprzedaży rosyjskiej broni na Bliski Wschód i do Afryki.
Safronow od maja pracował jako doradca szefa Roskosmosu Dmitrija Rogozina. Wcześniej pracował jako dziennikarz zajmujący się wojskowością i rosyjskim sektorem zbrojeniowym.
Jak powiedział Pawłow, FSB twierdzi, że ostatecznym beneficjentem informacji przekazanych Czechom przez Pawłowa były Stany Zjednoczone.
Safronowi grozi do 20 lat pozbawienia wolności.
Kilkadziesiąt dziennikarzy i opozycyjnych działaczy protestowało (głównie w formie jednoosobowych pikiet, które nie wymagają zgody władz) przeciwko represjom wobec Safronowa i innym rosyjskim dziennikarzom i ekspertom przed siedzibą FSB na Łubiance w Moskwie. Przeciwko represjom wypowiedział się też dziennik „Kommiersant”, gdzie Safronow pracował. Nazwał go „prawdziwym rosyjskim patriotą”, a oskarżenia FSB określono w oświadczeniu jako „absurdalnye”. Wezwano też śledczych, by ujawnili tyle szczegółów sprawy, ile to możliwe.
Andriej Sołdatow, inny rosyjski ekspert od wojskowości, napisał na portalu społecznościowym, że Rosja wchodzi na nowy poziom represji.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył, że aresztowanie Safronowa ma związek z jego pracą dziennikarską.
Paweł Czikow, inny rosyjski adwokat, specjalizujący się w obronie praw człowieka, napisał na portalu społecznościowym, że policja przeszukała także mieszkanie dziennikarski Taisi Bekbułatowej, która według nieoficjalnych informacji jest związana z Safronowem. Jak twierdzą państwowe agencje TASS i Interfaks, została przesłuchana jako świadek w sprawie Safronowa.
Safronow pisał o głośnych sprawach jak na przykład zeszłoroczny wypadek atomowej łodzi podwodnej albo o rosyjskich ćwiczeniach wojskowych.
Nowe fakty w sprawie katastrofy rosyjskiego okrętu podwodnego. Czy Rosjanie mają coś do ukrycia?
Ojciec aresztowanego, Iwan Safronow starszy, także pracował dla „Kommiersanta” pisząc o sprawach rosyjskiej armii i sektora zbrojeniowego. W 2007 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, w wieku 51 lat, wypadł z okna klatki bloku w Moskwie, w którym mieszkał. Policja twierdzi, że jego śmierć to samobójstwo, rodzina i przyjaciele nigdy w to nie uwierzyli.
Safronow młodszy został zwolniony z „Kommiersanta” w maju 2019 roku po artykule o możliwej rezygnacji przewodniczącej Rady Federacji Walentyny Matwijenko (jest przewodniczącą wyższej izby parlamentu rosyjskiego do dziś).
Po zwolnieniu Safronowa zrezygnowali w proteście wszyscy pracownicy działu politycznego. Krótko potem Safronow zaczął pracować dla niezależnej gazety o, podobnie jak „Kommiersant” profilu ekonomicznych – „Wiedomosti”. Zrezygnował, gdy gazecie narzucono prokremlowskiego redaktora naczelnego.
W 2019 roku pojawiły się w rosyjskich mediach spekulacje, że „Kommiersant” może zostać ukarany administracyjnie za rzekome ujawnianie tajemnic państwowych. Nie było jasne, jakich, ale wiadomo, że jeden z artykułów Safronowa o „Kommiersancie” dotyczył planów sprzedaży rosyjskich samolotów bojowych F-35 do Egiptu. Ukazał się w internecie i niedługo potem został usunięty.
Według nieoficjalnych informacji sekretarz stanu USA Mike Pompeo ostrzegł wówczas Egipt, że może zostać obłożony sankcjami USA jeżeli kupi rosyjskie samoloty.
Dyrektor generalny „Kommiersanta” Władimi Żełokin powiedział, że artykuł nie mógł mieć związku z dzisiejszym zatrzymaniem Safronowa, bo nie zawierał tajnych informacji.
Tymczasem rzeczniczka prasowa ambasady USA w Moskwie Rebecca Ross napisała na portalu społecznościowym, że aresztowania rosyjskich dziennikarzy wyglądają na scentralizowaną walkę władz przeciwko wolności słowa. Konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji w odpowiedzi poradziło jej, by „zajęła się swoimi sprawami”.
Rosyjska dziennikarka skazana na grzywnę za rzekome ”usprawiedliwianie terroryzmu”’
Oprac. MaH, rferl.org. tvrain.ru
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!