Chiny pokazały nową mapę swojego kraju. Może się nie spodobać Putinowi.
Opublikowana w poniedziałek na rządowych stronach oficjalna mapa Chin na 2023 roku wzbudziła już spore kontrowersje w Indiach, gdy okazało się że według mapy, do Chińskiej Republiki Ludowej „włączono” sporny region. Teraz okazało się, że to samo zrobiono z położoną na Dalekim Wschodzie Wielką Wyspą Ussuryjską, o którą Rosja i Chiny spierają się od połowy XIX wieku.
Jak podaje rosyjski portal RBK, w uzasadnieniu Pekinu, podkreślono, że:
„mapa została sporządzona zgodnie z krajowymi standardami dotyczącymi projektowania granic Chin i innych krajów świata”.
W 2008 roku Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego podzieliły się położoną na rzece Amur wyspą po połowie. Teraz okazuje się, że Chińczycy na nowych oficjalnych mapach oznaczyli całą Wielką Wyspę Ussuryjską jako swoje terytorium. Byłby to najbardziej wysunięty na wschód punkt Chin.
Oficjalny zestaw map Chińskiej Republiki Ludowej będzie wykorzystywany w różnych materiałach medialnych, w tym w wiadomościach, książkach i materiałach promocyjnych. Mapy mogą być również wykorzystywane jako podstawowe informacje referencyjne.
Sporna wyspa zajmuje powierzchnię od 327 do 350 km kwadratowych. Jej obszar zmienia się w zależności od poziomu wody w rzece.
Na razie rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentowało sprawy.
Jak już informowaliśmy, Władimir Putin ma odwiedzić w październiku Chiny w ramach pierwszej wizyty zagranicznej od momentu wystawienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania. Putin ma tam uczestniczyć w Forum Pasa i Drogi.
Opublikowana w poniedziałek na rządowych stronach w Pekinie „standardowa mapa Chin na 2023 rok” wzbudziła już ostre reakcje w Indiach. Rząd w Delhi określił roszczenia Pekinu jako „absurdalne”.
„– Wysuwanie absurdalnych roszczeń do terytorium Indii nie czyni go terytorium Chin”
– powiedział minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar podczas wywiadu dla NDTV w reakcji na opublikowaną przez chińskie ministerstwo zasobów naturalnych „standardową mapę Chin na 2023 r.”
RTR na podst. Twitter, RBK, Nexta, Global Times
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!