„Od pieriestrojki do Karty Polaka. Środowiska i organizacje polskiego harcerstwa na terenie ZSRR i po jego rozpadzie”. Nowa książka autorstwa Adama F. Barana poświęcona jest środowiskom i organizacjom harcerskim na Wschodzie w latach 1989-2007.
Zadedykowana hm. Wiesławowi Turzańskiemu i jego najbliższym współpracownikom z ZHR, została wydana nakładem Instytutu Studiów Politycznych PAN. Osobny rozdział jest w niej poświęcony harcerstwu polskiemu na Litwie.
„Jest to książka fascynująca. Autor pokazuje, jak polska społeczność – niszczona, mordowana, wysiedlana pozostała przy swoich korzeniach, jak dba o swoją tożsamość, jak pielęgnuje tradycję. Jednocześnie jest to książka smutna ukazuje bowiem, iż bez pomocy z zewnątrz, bez wsparcia, owo trwanie polskiej społeczności jest zagrożone.
Autor opisuje wolontarystyczny, entuzjastyczny ruch wielu polskich instruktorów i organizacji harcerskich wspierających tworzący się ruch na Wschodzie. Odpowiedzią – nad wyraz entuzjastyczną i odważną – jest liczba polskich drużyn harcerskich, które powstały na terenach byłego Związku Sowieckiego, nawet w Mołdawii czy Kazachstanie.
Zgromadzenie przez autora tak wielkiej liczby faktów jest godne podziwu. Dzięki temu książka stanowi wyczerpujące kompendium działalności polskiego harcerstwa na terenie Związku Sowieckiego oraz po jego rozpadzie” – napisał w recenzji książki dr hab. Piotr Niwiński, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
Kresy24.pl
1 komentarz
domini
21 maja 2014 o 01:29Kto ma dbać o Polaków na Wschodzie, jeżeli głównym założeniem polskiej polityki zagranicznej jest z reguły tzw. polityczna poprawność.