Murowany pasaż handlowy w Nieświeżu powstał równocześnie z ratuszem – najstarszym zachowany na terytorium dzisiejszej Białorusi. Siedziba władz miejskich powstała w 1569 jako dwupiętrowy budynek z sześciokondygnacyjną wieżą – dwie górne kondygnacje rozebrano jednak na zlecenie władz miasta pod koniec XIX wieku.
Ratusz w Nieświeżu był kilkakrotnie przebudowywany, miedzy innymi w 1752 i w 1836 roku, w wyniku czego jego pierwotny wygląd został zmieniony.
Jest to dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie prostokąta, nakryty wysokim dwuspadowym dachem, niemal zupełnie pozbawiony dekoracji.
Nad wejściem wznosi się masywna czterokondygnacyjna czworoboczna wieża. Pierwotnie wieża była wyższa – dwie górne ośmioboczne kondygnacje zostały rozebrane w XIX wieku.
Do ratusza przylegają parterowe hale targowe, pierwotnie symetrycznie rozmieszczone po obu stronach ratusza. W połowie XVIII wieku przebudowano je, dodając trzeci rząd kramów z tyłu ratusza.
Obecnie mają one formę szeregu zamkniętych arkadowych nisz nakrytych jednospadowym dachem nachylonym ku wewnętrznemu dziedzińcowi (w stronę ratusza).
Po włączeniu miasta do Białoruskiej SRR w 1945 roku ratusz stał się siedzibą domu pionierów, ale w zbudowanych równolegle z rauszem sukiennicach, od ponad 400 lat niezmiennie mieszczą się sklepy różnych branż.
O szczegółach opowiada historyk Aleś Krawcewicz w programie TV Biełsat „Zagadki białoruskiej historii”.
O Nieświeżu z nutą rozczarowania
Kresy24.pl
1 komentarz
jw23
2 marca 2017 o 13:05Nic nadzwyczajnego. My też ciągle robimy zakupy w krakowskich Sukiennicach.