Ambasada RP w Wilnie oraz Instytut Polski w Wilnie zapraszają na wileńską odsłonę międzynarodowej trasy koncertowej „Niepodległa – Niepodległej” – koncert zespołu „Taraka” na Litwie, który odbędzie się w czwartek 28 września br., o godz. 17:00, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76).
Wydarzenie będzie zarówno manifestacją wsparcia oraz solidarności z Ukrainą, jak i prawdziwą ucztą muzyczną. Zespół „Taraka”, w ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, w 2023 roku rozpoczął międzynarodową trasę koncertową pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów tego solidarnościowo-muzycznego tournée jest podkreślenie jedności Polski i Ukrainy w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, zarówno w wymiarze społecznym, jak i politycznym. Cykl koncertów obejmuje występy zespołu w Toronto, Sztokholmie, Wilnie, Berlinie, Paryżu, Londynie, Dublinie, Rzymie czy Wiedniu. Warto nadmienić, że symboliczną zapowiedzią tego przedsięwzięcia był koncert „Taraki” w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie), który odbył się 11 listopada 2022 roku w Dzień Święta Niepodległości Polski.
Koncertom pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej” towarzyszy wystawa pt. „Warszawa – Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. Na wystawie zestawiono zdjęcia zniszczonej Warszawy podczas Powstania Warszawskiego oraz Mariupola i okolicznych miejscowości, które w 2022 roku ucierpiały z powodu agresji rosyjskiej. Zdjęcia mają bardzo mocny przekaz, który ma wstrząsnąć odbiorcą i uzmysłowić, że pomimo wielu lat mijających od II wojny światowej działania obecnego rosyjskiego agresora są identyczne, jak wtedy niemieckiego.
Wystawę w Wilnie o godz. 16:30 uroczyście otworzy Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP.
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim.
Organizatorami wydarzenia są: Ambasada RP w Wilnie oraz Instytut Polski w Wilnie.
Partnerami projektu są: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Ambasada Ukrainy na Litwie, Centrum Ukraińskie w Wilnie.
Zespół „Taraka” został założony w 2012 roku przez Karola Kusa – kompozytora, producenta muzycznego oraz autora tekstów. Muzycy z Polski i Ukrainy wykonują muzykę z pogranicza popu, folku oraz rocka. Tworzą nowoczesne aranżacje muzyczne łączące słowiańską tradycję z elementami żydowskimi i romskimi. Największy rozgłos przyniosła zespołowi piosenka „Podaj Rękę Ukrainie”, którą po raz pierwszy wykonali podczas rewolucji na Majdanie w Kijowie w 2014 roku. Dziś piosenka ta stała się symbolem polsko-ukraińskiej przyjaźni.
Wystawa „Warszawa – Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”
Na ekspozycję składa się 16 par zdjęć obrazujących zniszczoną Warszawę podczas Powstania Warszawskiego oraz Mariupol i podkijowskie miejscowości, które w 2022 roku ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji. Zdjęcia mają bardzo mocny przekaz. Wystawa ukazuje okrucieństwo działań wojennych, które łączy tragedia cywilów i żołnierzy, grabieże i zniszczenie infrastruktury. Pokazuje też uniwersalną potrzebę wolności, o którą walczyli powstańcy warszawscy i o którą walczą teraz Ukraińcy. Wystawa powstała z inicjatywy p. Małgorzaty Gosiewskiej – Wicemarszałek Sejmu RP oraz p. Rusłana Stefańczuka – przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy. Kustoszem ekspozycji jest Tomasz Karasiński. Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana w Warszawie, w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
RTR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!