„Do katastrofy doszło 4 godziny i 14 minut po ataku rakietowym Iranu na bazy wojskowe w Iraku. Jest zatem prawdopodobne, że mułłowie spodziewali się amerykańskiego kontrataku (…). Możliwe, że irańska obrona przeciwlotnicza wzięła ukraińską maszynę za nadlatujący amerykański samolot wojskowy lub rakietę i go zestrzeliła” – pisze największa niemiecka gazeta, tabloid „Bild”, na swojej stronie internetowej.
Niemieccy dziennikarze wykluczają, by ukraiński pasażerski samolot mogła trafić amerykańska rakieta. Dziennik uważa bowiem, że gdyby rakietę wystrzelono (z amerykańskiej bazy) zaraz po poderwaniu się maszyny z pasa startowego w Teheranie nie byłaby ona w stanie, w tak krótkim czasie trafić ukraińskiego Boeinga 737-800.
„Bild” zaznacza, że zaskakująco szybko strona irańska podała jako przyczynę tragedii kwestie techniczne.
– W przypadku rozbicia się samolotu rzadko zdarza się, że od razu podaje się przyczynę. Analiza przyczyn wypadku wymaga dni, tygodni a czasem nawet dłużej. (…) To, że w tym przypadku (irańskie) media państwowe niemal natychmiast po katastrofie zaczęły mówić o usterce technicznej, jest niewiarygodne. W tym momencie prawie nie ma żadnych informacji, nie mówiąc już o poszlakach wskazujących na defekt techniczny – powiedział „Bildowi” Jakob Wert, ekspert ds. lotnictwa i redaktor naczelny portalu „International Flight Network”.
Z kolei Joachim Hunold, były szef linii lotniczych Air-Berlin, powiedział, że przyczyną mogło być zestrzelenie.
W artykule podkreślono również, że wyprodukowany w 2016 r. Boeing 737-800 do ostatniej chwili się wznosił i nabierał prędkości, co zaprzecza hipotezie problemów z silnikami. Dziennik zwraca uwagę, że na częściach wraku widać charakterystyczne małe dziurki i rysy, które mogą – choć nie muszą – pochodzić z eksplozji rakiety przeciwlotniczej.
Samolot Boeing 737-800 należący do linii lotniczych UIA rozbił się w środę rano po starcie z międzynarodowego portu lotniczego w Teheranie. Leciał do Kijowa. Ogółem zginęło 176 osób. Nie ma wśród nich Polaków. Większość ofiar, to obywatele Iranu i Kanady.
Oprac. MaH, polskieradio24.pl
fot. Oleg Beliakow, CC BY-SA 3.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!