W Wilnie rozpoczęło się nieformalne dwudniowe posiedzenie ministrów energetyki państw członkowskich UE poświęcone stabilności dostaw energetycznych i zwiększeniu efektywności unijnej polityki energetycznej.
Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania jest konkurencyjność cen na surowce i lepsza koordynacja polityki energetycznej w relacjach z państwami trzecimi oraz działania niezbędne dla utworzenia wspólnego rynku energii.
Już w 2011 roku politycy unijni planowali utworzenie wspólnego rynku energii w Unii Europejskiej do 2014 roku. Zgodnie z planem, po roku 2015 w UE wszystkie państwa powinny mieć połączenia energetyczne, w tym elektroenergetyczne, z pozostałymi państwami unijnymi.
W piątek przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentują wyniki konsultacji społecznych w sprawie strategii klimatycznej i energetycznej do 2030 roku zawarte w raporcie „Program polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 roku” (tzw. green paper), która stanowi punkt wyjścia dla opracowania całościowego raportu na ten temat.
W spotkaniu ministrów energetyki udział bierze unijny komisarz do spraw energetyki Gunther Oettinger.
Inne tematy poruszane w trakcie spotkania unijnych ministrów energetyki to stosunki z rosyjskim monopolistą gazowym Gazprom, projekty elektrowni atomowych na Białorusi w obwodzie grodzieńskim i w obwodzie kaliningradzkim. Ministrowie energetyki Litwy, Łotwy i Estonii przedstawiają między innymi stopień zaawansowania prac dotyczących przyłączenia trzech republik bałtyckich do wspólnej unijnej sieci elektroenergetycznej.
Kresy24.pl/Wilnoteka.lt, BNS, enmin.lt, eu2013.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!