W niedzielę 30 lipca 2023 r. TVP Wilno zaprasza na transmisję Mszy Świętej z kościoła pw. św. Józefa w Korwiu, w rejonie wileńskim.
W roku 1664 majątek Korwie należał do generała artylerii W.K.L Kryszpina. Później majątek ten był kolejno własnością Odyńców, Późniaków, Toczyłowskich, Giedrojciów.
Parafia korwieńska nie jest zbyt stara – utworzona została w 1790 roku staraniem dziedzica dworu korwieńskiego podkomorzego Józefa Toczyłowskiego. Ufundował on wówczas budowę świątyni pw. św. Józefa, wydzielił część swojego majątku na jej utrzymanie. W 1861 roku drewniany kościół spłonął od uderzenie pioruna. W roku 1864 staraniem proboszcza Fabiana Gosztowta zbudowano nowy istniejący do dziś murowany kościół, a znaczne sumy na odbudowę przekazali ówcześni dziedzice Korwia – Giedrojciowie.
Po Powstaniu Styczniowym majątek Korwie został skonfiskowany przez władze rosyjskie, gdyż Witold Giedrojć wziął udział w powstaniu.
W 1910 roku w Korwiu działała szkoła początkowa. Wieś ucierpiała bardzo w czasie działań wojennych I wojny światowej, uszkodzeniu uległ m.in. kościół, spłonęła plebania.
W okresie międzywojennym majątek Korwie wrócił w polskie ręce – był własnością rodziny Strumiłłów. W 1936 roku nieopodal dworu rozpoczęto budowę budynku szkoły początkowej, który istnieje do dzisiaj.
II wojna światowa i lata sowieckiej okupacji to okres kolejnych zniszczeń – następuje nacjonalizacja majątku Korwie (powstaje sowchoz), dwór zostaje rozebrany, natomiast budynki gospodarcze, których pozostałości można oglądać do dzisiaj ulegają stopniowej dewastacji.
Na terenie parafii w Korwiu mieszka obecnie około tysiąca wiernych.
Mszę Świętą w niedzielę 30 lipca odprawi w języku polskim proboszcz parafii, ksiądz Andrzej Ryszard Jasiński.
Początek transmisji na antenie TVP Wilno, streamie oraz aplikacji mobilnej o godz. 11:55 czasu polskiego (godz. 12:55 czasu litewskiego).
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!