W sobotę w Niemczech zmarła w szpitalu na zawał serca wybitna rosyjska tancerka i choreografka, primabalerina Maja Plisiecka. Miała 89 lat. Lekarze robili co w ich mocy, lecz nie zdołali jej uratować – powiedział dyrektor moskiewskiego Teatru Wielkiego (Bolszoj) Władimir Urin, powołując się na informacje od męża Plisieckiej, kompozytora Rodiona Szczedrina.
Maja Plisiecka urodziła się 20 listopada w Moskwie. W latach 1932–1943 uczyła się w moskiewskiej Szkole Baletowej. Od 1943 tańczyła w Teatrze Bolszoj jako solistka, gdzie w 1945 została baleriną, a w 1962 primabaleriną. Od 1959 brała udział w licznych światowych tournée z Teatrem Bolszoj. Występowała gościnnie m.in. z zespołami Paris Opera Ballet, Ballet National de Marseilles i Ballet du XXe siécle. Stworzyła wielkie kreacje w repertuarze klasycznym oraz w baletach rosyjskich, m.in. w Romeo i Julii Siergieja Prokofjewa, Fontannie Bakczyseraju Borisa Asafiewa i Spartakusie Arama Chaczaturiana.
W 1972 Maja Plisiecka zadebiutowała jako choreografka. Od 1983 do 1984 była dyrektorem baletu Opery Rzymskiej, a w latach 1987–1990 dyrektorem artystycznym Ballet del Teatro Lírico Nacional de Madrid. Pracowała równocześnie jako reżyserka i choreografka. W 1995 wydała autobiografię Ja, Maja Plisiecka. Jej mężem był rosyjski kompozytor Rodion Szczedrin.
Maja Plisiecka posiadała obywatelstwo hiszpańskie i litewskie. To ostatnie ona i jej mąż Rodion Szczedrin otrzymali jako jedni z pierwszych Rosjan po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, w 1991 roku, kiedy litewskie obywatelstwo było przyznawanie obywatelom innych państw jedynie w wyjątkowych okolicznościach.
Jej imieniem została nazwana asteroida (4626) Plisetskaya, odkryta w 1984 roku przez Ludmiłę Karaczkiną z Krymskiego obserwatorium. Ta sama astronom nazwała asteroidę 4625 imieniem męża artystki – Shchedrin, a moskiewska grupa rockowa „Kuczewaja” poświeciła jej piosenkę, która na długie lata stała się wielkim przebojem muzycznym.
Oddając hołd Wielkiej Artystce, przypominamy jej niezapomniane interpretacje baletowe (w załączeniu).
Kresy24.pl
1 komentarz
Tomasz
3 maja 2015 o 12:04Warto przypomnieć, że ojciec Maji Plisieckiej był Sowieckim dyplomatą, który ok roku 1930 został aresztowany i szybko stracony. Matka M Plisieckiej została wtedy zesłana do obozu. Maja Plisiecka została przez rodzinę oddana do szkoły baletowej z internatem, i tak to się zaczęło.